--

گردشگری در بیابان لوت قوت می‌گیرد


نخستین همایش بین‌المللی گردشگری بیابان لوت فرصت های محلی و بین المللی روزهای ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت ماه در دانشگاه بیرجند برگزار می شود.

نشست مطبوعاتی این همایش در حاشیه برپایی نمایشگاه شهاب سنگ‌ها پیش از ظهر روز ۸ اردیبهشت در کاخ گلستان برگزار شد و مجیدی مسئول برگزاری این همایش خبر از برگزاری آن داد و گفت که قرار است همایش گردشگری بیابان لوت دوسالانه برگزار شود. در سال ۱۴۰۰ این همایش در شهر کرمان و سال ۱۴۰۲ در شهر زاهدان برگزار می‌شود تا در سال ۱۴۰۸ به عنوان یک الگو معرفی شود.

محمدرضا مجیدی که پیش از این سفیر ایران در یونسکو بوده است بیان کرد: از سال ۱۹۷۲ توفیقی برای ثبت جهانی میراث طبیعی نداشته ایم اما وقتی این میراث ثبت شد مانند هر نوع پرونده دیگری شیرین است اما ماندن این اثر در فهرست کار سختی است. اکنون در آستانه سومین سال ثبت جهانی بیابان لوت هستیم که سه استان بر آن اشراف دارند. ما به همت همین سه استان می‌خواهیم تا همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت را برگزار کنیم. چون معتقدیم که این یک فرصت است و باید گردشگری در بیابان مدیریت شود.

وی گفت: امسال ۱۱ کشور در این همایش مقاله داده اند که از ۵ کشور افرادی حضور پیدا می‌کنند. از جمله مالزی، هند، ایتالیا و…

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این برنامه گفت: برخی از افراد با ماشین به بیابان می‌روند و آن را تخریب می‌کنند باید جلوی آنها را گرفت. برخی از مناطق بیابان باید دست نخورده باقی بماند. برخی از مناطق از لحاظ امنیتی در اختیار ما نیست. ما برای بیابان لوت باید از چند زاویه به معرفی آن بپردازیم. موضوع گردشگری بیابان در واقع این هدف را دنبال می‌کند.

مهران مقصودی مدیر پایگاه ملی میراث جهانی بیابان لوت هم گفت: وقتی یک مکان میراث جهانی می‌شود درواقع فرصتی برای مردم آن محل بوجود آمده است. اما باید دانست آیا توسعه بدون تخریب انجام می‌شود یا نه. توسعه گردشگری و حفاظت در تقابل با هم هستند ما از یک سو می‌خواهیم جاذبه‌های لوت را حفظ کنیم و از سوی دیگر گردشگری آن را توسعه دهیم این دو تا با هم مغایر است.

وی افزود: میراث فرهنگی اجازه داد تا سه هزار نفر به یک باره به لوت بروند در صورتی که این حجم انبوه گردشگر، لوت را از بین می‌برد. عرصه لوت مانند عرصه ارگ بم و یا باغ شازده نیست که محدوده مشخصی داشته باشد. ۸۶۰ کیلومتر عرصه لوت است بنابراین کنترل گردشگر تنها با یک مدیریت جامع میسر خواهد شد. امسال در این همایش می‌خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم و راهکاری برای گردشگری داشته باشیم که به حفاظت از لوت آسیبی وارد نکند.

برچسب ها :