no-image
--

آبشار شوی

خوزستان - دزفول - سردشت دزفول- 10 کیلومتری ایستگاه راه آهن تله زنگ

بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : آبشار قدمت / سال ساخت : دوره : تاریخ ثبت ملی : ۱۳۹۳/۱۰/۲۹ امکان بازدید : دارد
 
 
خوزستان - دزفول - سردشت دزفول- 10 کیلومتری ایستگاه راه آهن تله زنگ

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
آبشار شوی بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه و یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. آبشار شوی خوزستان در رشته‌کوه‌های زاگرس در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول در استان خوزستان واقع شده‌است.

آبشار شوی که در نزدیکی کوه سالن و فاصله ۹۰ کیلومتری از مرکز شهرستان دزفول قرار دارد، از طبیعتی سرسبز و زیبا در فصل بهار برخوردار است.
بهترین زمان بازدید از آبشار شوی در اوایل فصل بهار و خصوصاً ماه فروردین می‌باشد که هوای بهاری طراوات و سرسبزی بیشتری به ابن منطقه بخشیده‌است.
آبشار شوی ، پس از بیرون آمدن از غار ، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. ارتفاع آبشار ۱۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر است. آب آن پس از عبور از کوه‌ها و دره‌ها، به رود دز و نهایتا به دریاچه سد دز در استان خوزستان می‌ریزد.

پوشش گیاهی اطراف این آبشار، از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط تشکیل شده‌است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌های آن گیاه سیاه‌وشان و سایر گیاهان آب‌دوست روییده‌است. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود.

سالیانه صدها نفر از میهمانان ایرانی و جهانگردان خارجی در فصل بهار به دیدن این آبشار می‌روند. برای رسیدن به آبشار شوی دو مسیر وجود دارد:

از طریق ایستگاه راه‌آهن تله‌زنگ اندیمشک و روستای شوی می‌باشد.
از سمت منطقه شیهون دزفول و پیرچل است؛ که مسیر ۹۱کیلومتری را باید طی کرد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید