آتشکده آدریان

آتشکده آدریان

معبد آدریان - نیایشگاه آدریان - مسجد زرتشتیان - آتشکده تهران - معبد زرتشتیان - عبادتگاه زرتشتیان - آتشکده تهران -

آدرس استان تهران - شهرستان تهران - خیابان جمهوری - خیابان میرزا کوچک خان - پلاک 4 (ضلع شمالی دبیرستان فیروز بهرام)

آتشکده آدریان، تنها آتشکده شهر تهران است که آتشی است ورهرام، بنای معبد آدریان، آتشکده ای است 100 ساله در شهر، که محل نگهداری آتش و عبادتگاه زرتشتیان است و در زمینی به ابعاد 54*24 متر و مساحتی بالغ بر 1300 متر مربع بنا شده است و شامل چندین ساختمان می باشد.

دیوار بیرونی بنای آدریان با آجرکاری زیبا مزین شده و بالای درب ورودی چوبی آدریان، کتیبه ای با سنگ مرمر که در دست 2 فرشته است، سال ساخت بنا در ذیل جمله «خشنوتره اهور همه مزدا 1286» را نشان می دهد. خشنوتره … به معنی؛ به خشنودی اهورا مزدا است و معمولا در آغاز بیشتر نیایشهای زرتشتیان آمده است.

بنای مرکزی آتشکده آدریان در مرکز مجموعه قرار دارد و دارای ابعاد 12*17 متر و به مساحت 204 است که برخی به آن تالار عبادت، برخی آتشکده و برخی معبِد می گویند.

ساختمان اصلی نگهداری آتش آتشکده آدریان با نمای سنگ سفید و کنگره ای در بالای دیوار و شش ستون (با طرح قاشقی) که در جلوی در ورودی آن قرار گرفته، بنا شده است و دو شبه ستون نیز در دو طرف ایوان قرار دارد. ایوان شرقی با سرستون هایی سنگی که بر روی هر کدام چهار سر گاو قرار دارند،‌ وزن سقف را تحمل می کنند. در میان گاوها که به صورت نشسته بر روی ستونها قرار گرفته، شاخه هایی از انگور و برگ آن که در دین زرتشت نماد شادی است قرار دارد.

نمای تالار عبادت آتشکده آدریان قبلها آجر کاری بود که در سال 1345 با سنگ مرمر پوشانده شد. در جداره بیرونی شمالی عمارت کتیبه ای به این مضمون دیده می شود.

no location
اطلاعات اجمالی
نوعآتشکده
دوره
شماره ثبت ملی7442
تاریخ ثبت ملی1381/12/11

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید

برچسب ها


آتشکده آدریان کجاست آدرس آتشکده آدریان هوای آتشکده آدریان آب و هوای آتشکده آدریان عکس آتشکده آدریان نقشه آتشکده آدریان لوکیشن آتشکده آدریان آتشکده آدریان تهران معبد آدریان کجاست آدرس معبد آدریان معبد آدریان هوای معبد آدریان آب و هوای معبد آدریان عکس معبد آدریان نقشه معبد آدریان لوکیشن معبد آدریان نیایشگاه آدریان کجاست آدرس نیایشگاه آدریان نیایشگاه آدریان هوای نیایشگاه آدریان آب و هوای نیایشگاه آدریان عکس نیایشگاه آدریان نقشه نیایشگاه آدریان لوکیشن نیایشگاه آدریان مسجد زرتشتیان کجاست آدرس مسجد زرتشتیان مسجد زرتشتیان هوای مسجد زرتشتیان آب و هوای مسجد زرتشتیان عکس مسجد زرتشتیان نقشه مسجد زرتشتیان لوکیشن مسجد زرتشتیان آتشکده تهران کجاست آدرس آتشکده تهران آتشکده تهران هوای آتشکده تهران آب و هوای آتشکده تهران عکس آتشکده تهران نقشه آتشکده تهران لوکیشن آتشکده تهران معبد زرتشتیان کجاست آدرس معبد زرتشتیان معبد زرتشتیان هوای معبد زرتشتیان آب و هوای معبد زرتشتیان عکس معبد زرتشتیان نقشه معبد زرتشتیان لوکیشن معبد زرتشتیان عبادتگاه زرتشتیان کجاست آدرس عبادتگاه زرتشتیان عبادتگاه زرتشتیان هوای عبادتگاه زرتشتیان آب و هوای عبادتگاه زرتشتیان عکس عبادتگاه زرتشتیان نقشه عبادتگاه زرتشتیان لوکیشن عبادتگاه زرتشتیان آتشکده تهران کجاست آدرس آتشکده تهران آتشکده تهران هوای آتشکده تهران آب و هوای آتشکده تهران عکس آتشکده تهران نقشه آتشکده تهران لوکیشن آتشکده تهران
آدرس استان تهران - شهرستان تهران - خیابان جمهوری - خیابان میرزا کوچک خان - پلاک 4 (ضلع شمالی دبیرستان فیروز بهرام)
no location
اطلاعات اجمالی
نوعآتشکده
دوره
شماره ثبت ملی7442
تاریخ ثبت ملی1381/12/11
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید