--

آتشکده یزد

یزد - یزد - یزد - خیابان آیت الله کاشانی - کوچه آتشکده

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : آتشکده قدمت / سال ساخت : دوره : شماره ثبت ملی : ۲۴۳۱ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۷۸/۰۶/۲۲ امکان بازدید : دارد
 
 
یزد - یزد - یزد - خیابان آیت الله کاشانی - کوچه آتشکده

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
آتشکده یزد ، واقع در خیابان آیت‌الله کاشانی، محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن این شهر است.
از باستانی‌ترین دوران، آتشکده‌ها بدون هیچگونه زرق و برقی ساخته می‌شدند و آتشکده یزد نیز از این قاعده مستثنی نیست. معماری ساختمان آتشکده از معماری آتشکده‌‌های پارسیان هند تأثیر گرفته است. این بنا که در وسط حیاط واقع شده و درختان همیشه سبز آن را احاطه کرده‌ اند، در حدود ۲۱ متر از سطح زمین بلندتر است و برای رسیدن به ورودی آن باید از ۸ پله بالا رفت. حوضی مُدور و بزرگ در ورودی بنا به این مجموعه زیبایی خاصی بخشیده است و به رسم دیگر حوض‌‌های دنیا کف آن به وسیله بازدیدکننده‌ ها با سکه‌ های ریز و درشت پول فرش شده است. اتاق نگهداری آتش مقدس، در وسط ساختمان (دور از تابش خورشید) قرار دارد و در اطراف آن اتاق هایی برای نماز و نیایش طراحی شده اند. ساختمان آتشکده پیشینه کهنی ندارد. نگاره فَرَوَهَر و سرستون‌‌‌های سنگی، زیبایی ویژه‌‌ای به ساختمان بخشیده‌‌اند.
سرستون‌های سنگی جلو تالار ساختمان اصلی و سنگ‌های گلدار پای دیوارها کار هنرمندان اصفهانی است. این هنرمندان سنگ‌ها را در اصفهان تراشیده و سپس تا یزد برده‌اند. نگار کاشی‌های فروهر بر بالای سردر ورودی، کار هنرمندان کاشی‌کار یزدی است و معماری کل این بنا ار معماری آتشکده‌های پارسیان تأثیر پذیرفته‌است.

آتشکده یزد در حدود سال ۵۱۳ هجری قمری تخریب شد و زرتشتیان آتش مقدس خود را برداشته و در غاری در کوه «اِشکَفت یزدان» (بین عقدا و پارس بانو) پناه دادند. آتش ورهرام ۳۰ سال در آن غار پنهان بود سپس به گفته زرتشتیان ارشد ، آتش این آتشکده که به آن "آتش ورهرام" به معنای "آتش پیروزی" گفته می‌شد ، ابتدا از آتشکده واریان پارس به عقدای یزد منتقل گردید و آن را به مدت ۲۰۰ سال دور از دسترسی متجاوزان نگهداری کردند.
در سال ۷۵۰ هجری قمری، روستایی به نام ترک‌آباد در نزدیکی اردکان بنا شد و بیشتر زرتشتیان یزد و به ویژه موبدان، به آنجا کوچ کردند. در آن زمان آتش مقدس نیز به ترک آباد انتقال یافت و ۳۰۰ سال در آنجا نگهداری شد. در این سال همزمان با آغاز گسیختگی شیرازه جامعه زرتشتیان در ترک آباد ، آتش مقدس از آنجا دوباره به شریف‌آباد برده شد و در حدود سال ۱۱۸۹ هجری قمری مجددا به یزد بازگردانده شد و در محله دستوران یزد (کوی موبدان) در خانه کوچکی پنهانی نگهداری گردید تا این که رضاشاه پهلوی رسما مجوز ساخت این آتشکده را صادر کرد تا زرتشتیان هم بتوانند عبادتگاهی در شان خود داشته باشند. آتش در ظرف بزرگی از جنس برنز و یک محفظه‌ ای شیشه‌ ای، بلندتر از سطح زمین در اتاقی نسبتاً وسیع و دور از تابش خورشید نگهداری می‌شود و اتاق‌هایی برای مراسم نیایش ، پیرامون آن طراحی شده است.

در حال حاضر شخصی ملقب به «هیربد» مسئول روشن نگه داشتن آتش است. ساختمان کنونی آتشکده یزد در آبان ماه ۱۳۱۳ با سرمایه یک زرتشتی پارسی به نام «همابائی» بر قطعه زمینی که از سوی چند تن از زرتشتیان ایران از جمله برادران امانت، به یاد پدرشان «اردشیر امانت» وقف گردید، ساخته شد. نقشه این بنا را مهندسان پارسی کشیده‌اند و «ارباب جمشید امانت» سرپرستی و نظارت ساخت این بنا را بر عهده داشت.

آتشکده یزد ، در سال‌های اخیر درهای خود را به روی گردشگران گشوده است و بخشی از این مکان مقدس برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است. بازدید کننده‌ ها فقط می‌توانند از پشت شیشه آتش مقدس را نظاره کنند چرا که نَفَس‌های آدمی‌ نباید با آتش پاک برخورد نماید. آتشکده ورهرام همه روزه صبح و عصر به جز تعطیلات رسمی، برای بازدید عموم آزاد است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید