--

آرامگاه حافظ

فارس - شیراز - حد فاصل چهاراه ادبیات و چهارراه حافظیه- روبه‌روی مجموعه ورزشی حافظیه و در بخش جنوبی دروازه قرآن

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : آرامگاه قدمت / سال ساخت : دوره : زندیان امکان بازدید : دارد
 
 
تلفن : ۳۲۲۸۴۱۵۵ -
فارس - شیراز - حد فاصل چهاراه ادبیات و چهارراه حافظیه- روبه‌روی مجموعه ورزشی حافظیه و در بخش جنوبی دروازه قرآن

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
آرامگاه حافظ ، نام مجموعه‌ای آرامگاهی در شمال شهر شیراز است که آرامگاه حافظ شیرازی را در خود جای داده است.
مساحت حافظیه ۲ هکتار بوده و از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل یافته‌است و این دو بخش اصلی توسط تالاری ۵۶ متری که از ۲۰ ستون سنگی به ارتفاع ۵ متر تشکیل شده است، از هم جدا شده‌اند و آرامگاه حافظ شیرازی در صحن شمالی قرار دارد. به جز این دو صحن، مجموعه‌ی حافظیه‌ی امروز شامل دو بخش شرقی و غربی هم می‌شود که در واقع بخش شرقی آرامگاه خاندان معدل و بخش غربی آرامگاه خاندان قوام هستند. در بخش غربی حافظیه قبرهای بیشتری وجود دارد که اکثر آن‌ها مربوط به شعرا و عرفای دوره‌های مختلف هستند. دو بخش شرقی و غربی حافظیه در سال‌های اخیر جهت بازدید عموم گشوده شده‌اند و پیش از این دسترسی به آن‌ها محدود بود.
تالار حافظیه که از آثار دورهٔ زندیان است، پیش‌تر شامل ۴ ستون و ۴ اتاق بوده‌است که بعدها اتاق‌ها از محدوده آن حذف شده‌اند. در سمت شرق و غرب تالار ۲ اتاق-یکی متعلق به سازمان میراث فرهنگی و دیگری مربوط به دفتر آرامگاه- وجود دارد. در سال ۸۵۶ هجری قمری (حدود ۶۵ سال پس از وفات حافظ شمس‌الدین محمد یغمایی)، وزیر میرزا ابوالقاسم گورکانی؛ حاکم فارس، برای اولین‌بار عمارتی گنبدی‌شکل بر فراز مقبره حافظ بنا کرد و در جلو این عمارت، حوض بزرگی ساخت که از آب رکن آباد پر می‌شد.
بر اساس نوشته‌های تاریخی برای اولین بار ۶۵ سال پس از مرگ این شاعر بزرگ، در دوران صفویان و افشاریان این مقبره مورد مرمت قرار گرفته بود. اما در دوران زندیه، کریم‌‌خان زند روی قبر حافظ مقبره‌ای جدید می‌سازد و سنگ قبر مرمرین روی مزارش قرار می‌دهد که این سنگ مرمرین هنوز هم وجود دارد. این تغییرات و ترمیم‌ها تا اواسط دوره‌ی پهلوی هم ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۱۴ رئیس وقت اداره‌ی فرهنگ فارس، سرهنگ علی ریاضی، طرح ساخت مقبره‌ی جدید حافظ را عملی می‌کند و با طراحی آندره گدار فرانسوی که به سبک معماری دوره‌ی زندیه بود، مقبره‌ی امروزی حافظ را اجرایی می‌کند.
آرامگاه حافظ از نظر نمادشناسی نمادی از دنیای ملکوت است و وجود ۸ درب ورود و خروج در این بخش و همچنین ۸ ستونی که گنبد مسی مقبره‌ی حافظ روی آن قرار گرفته را نمادی از ۸ درب بهشت می‌دانند.
در حال حاضر مجموعه آرامگاه حافظ به چهار محوطه تقسیم شده‌ است که عبارتند از:
• محوطه شمالی: در این محوطه آرامگاه حافظ و درخت‌های نارنج و دو حوض مستطیل بزرگ شرقی و غربی نیز در این قسمت وجود دارد که این حوض‌ ها منبع آب حوض‌های بزرگ باغ ورودی است. حافظ شناسی (مساحت ۳۳۰ مترمربع)، کتابخانه (مساحت ۴۴۰ مترمربع) و فروشگاه محصولات فرهنگی نیز در این ناحیه قرار گرفته‌ است.
• سنگ مزار: سنگ مزار حافظ به ارتفاع یک‌متر از سطح زمین قرار گرفته و به وسیله پنج ردیف پلکان مدور احاطه شده‌ است. بر فراز بارگاهش گنبدی مسی به شکل کلاه دراویش (ترک ترک) بر روی هشت ستون به ارتفاع ده متر بنا شده‌ است و از درون با کاشی‌ های هفت رنگ معرق کاشی کاری شده‌ است.
• دیوارهای اطراف حیاط شمالی: بر دیوارهای این بخش از حافظیه غزل‌هایی از دیوان حافظ بر روی کاشی و سنگ مرمر نوشته شده‌ است که غزل‌هایی با خط امیرالکتاب حاج میرزا عبدالحمید ملک الکلامی کردستانی نگاشته شده‌ است.
• کتابخانه حافظیه: در ناحیه شمالی مقبره کتابخانه‌ ای با مساحت ۴۴۰ مترمربع حاوی ده هزار جلد کتاب وجود دارد که به عنوان مرکز حافظ شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید