آرامگاه کوروش بزرگ
آرامگاه کوروش بزرگ
آرامگاه کوروش بزرگ
آرامگاه کوروش بزرگ
آرامگاه کوروش بزرگ
آرامگاه کوروش بزرگ
آرامگاه کوروش بزرگ
آرامگاه کوروش بزرگ
آرامگاه کوروش بزرگ

آرامگاه کوروش بزرگ

مسجد مادر سلیمان - مشهد مادر سلیمان - مشهد ام نبی -

آدرس استان فارس - شهرستان پاسارگاد - ضلع جنوبی مجموعه پاسارگاد
مسیریاب گوگلمسیریاب ویزتلفن

آرامگاه کوروش بزرگ که مقبره کوروش دوم هخامنشی ملقب به کوروش کبیر است که بنایی بی‌پیرایه ولی با معماری منحصربه‌فرد، در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد است.

دشتی که آرامگاه کوروش و مجموعه پاسارگاد در آن قرار دارد، دشت مرغاب نام دارد.

آرامگاه کوروش بزرگ در عین سادگی بسیار زیبا و چشمگیر است و در زمان حیات کوروش بزرگ به دستور وی ساخته شد. آرامگاه کوروش در سال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان زیر مجموعه پاسارگاد تحت شماره ۱۱۰۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است و تنها بنایی در پاسارگاد است که توصیف آن در منابع یونانی آمده‌است. از قدیمی‌ترین توصیف‌های مربوط به آرامگاه کوروش، می‌توان به توصیف اریستوبولوس، یکی از همراهان اسکندر مقدونی در لشکرکشی‌اش به قلمرو هخامنشیان نام برد که توسط آریان در کتاب آناباسیس اسکندر بدین شکل ثبت شده‌است: قسمت‌های پایینی آرامگاه از سنگ‌هایی تشکیل شده بود که به شکل مربع بریده شده بودند و در کل یک قاعده مستطیلی شکل را تشکیل می‌دادند. بالای آرامگاه یک اتاق سنگی بود که یک سقف و یک در داشت و به قدری باریک بود که یک مرد کوتاه قد به‌سختی می‌توانست داخل اتاق شود. در داخل اتاق یک تابوت طلایی وجود داشت که پیکر کوروش را در داخل آن قرار داده بودند. یک نیمکت نیز با پایه‌هایی از طلا در کنار تابوت قرار داشت. یک پرده بابلی پوشش آن (احتمالاً نیمکت) بود و کف اتاق نیز با فرش پوشانده شده بود. یک شنل آستین‌دار و سایر لباس‌های بابلی روی آن قرار داشتند. شلوارها و جامه‌های مادی در اتاق یافت می‌شد، بعضی تیره و بعضی به رنگ‌های دیگر بودند. گردن‌بند، شمشیر، گوشواره‌های سنگی با تزیینات طلا و یک میز نیز در اتاق بودند. تابوت کوروش بین میز و نیمکت قرار داشت. در محوطه آرامگاه یک ساختمان کوچک برای روحانیون وجود داشت که وظیفه نگهداری آرامگاه کوروش را بر عهده داشتند.

در سال ۵۲۹ پیش از میلاد کوروش به قبایل سکاها در آسیای مرکزی (شمال شرق ایران) حمله کرد و در جنگ با ماساگت‌ها کشته شد. وی را در این مقبره دفن کردند». • مشخصات مقبرۀ کوروش به شرح زیر است: آرامگاه کوروش در گوشه جنوبی محوطه‌ای جا دارد که زمانی بوستان شاهی پاسارگاد بوده‌است و از سنگ‌های آهکی سفیدی که به زردی متمایل است و احتمالاً از معدن سیوند تأمین شده‌است، بنا شده‌است.

ساختمان آرامگاه دو هزار و پانصد سال در برابر عوامل مخرب طبیعی و غیرطبیعی پایداری کرده‌است و هنوز در دشت پاسارگاد پابرجاست. قاعده یا زیربنای اصلی آن سکویی است سنگی که طرح آن یک مربع مستطیل به طول ۱۳٫۳۵ متر و عرض ۱۲٫۳۰ متر می‌سازد. این ساختمان از دو قسمت کاملاً متمایز تشکیل شده‌است. یک سکوی سنگی شش پله‌ای، و یک اتاق با سقف شیروانی بر فراز پله ششم. ارتفاع کلی بنا، اندکی بیش از ۱۱متر است. سکوی اول (پلهٔ اول) ۱۶۵ سانتیمتر ارتفاع دارد، اما حدود ۶۰ سانتیمتر آن در اصل نتراشیده و پنهان بوده‌است. یعنی این هم مانند پلکان دوم و سوم دقیقاً ۱۰۵ سانتیمتر ارتفاع داشته‌است. پلکان چهارم و پنجم و ششم هر یک ۵۷٫۵ سانتیمتر ارتفاع دارند. پهنای سکوها نیم متر است و سطح سکوی ششم که قاعده اتاق آرامگاه را تشکیل می‌دهد، حدود ۶٫۴۰ متر در ۵٫۳۵ متر است. اتاق آرامگاه دارای ۳٫۱۷ متر طول، ۲٫۱۱ متر عرض و ۲٫۱۱ متر ارتفاع است. دیوارش ستبر است و تا ۱٫۵ متر ضخامت دارد و از چهار ردیف سنگِ تراشیده، درست شده‌است. ردیف‌های اول و دوم بلندتر از ردیف سوم و چهارم‌اند و در ضلع شمال غربی ظاهراً دری دو لنگه که بطور کشویی باز می‌شد، وجود ‌داشت که اینک از بین رفته‌است. مدخل کنونی ۷۸ سانتی‌متر پهنا و ۱۴۰ سانتی‌متر بلندی دارد و آستانه آن نیز عمیق است. در هر یک از دو گوشه آستانهٔ کوچک، یک فرورفتگی برای پاشنه درها درست کرده‌اند و شیارهایی افقی به عمق ۱۶ سانتیمتر در یک سمت و ده سانتی‌متر در سمتی دیگر، تا دو لنگه در هنگام بازشدن در آن‌ها راه یابند و جای گیرند. در پیشانی اتاق آرامگاه، یعنی در مثلث بالای درگاه، یک گل بسیار آراسته نقش کرده بودند که امروز تنها نیمی از آن، آن هم به صورت بسیار ضعیف باقی‌مانده‌است. سقف آرامگاه از درون صاف و ساده‌است ولی از بیرون شیروانی شکل است و شیب دو طرفهٔ ان به شکل عدد هشت است. این سقف از دو سنگ گران پیکر ساخته شده‌است که بر روی آن یک سنگ هرمی به قاعدهٔ ۶٫۲۵ متر در ۳ متر و به کلفتی نیم متر قرار گرفته‌است و بر روی آن، سنگ بالای سقف جای می‌داشت، که اکنون موجود نیست. گمان می‌رود که طبق سنت هخامنشی، برای سبک شدن و بهتر جابه‌جا کردن سنگ‌های گران، داخل سقف را گود کرده‌اند. فرصت‌الدوله شیرازی به وجود فضای خالی میان سقف درون و سقف شیب‌بامی بیرون پی برده‌بود و آن را محل دفن مرده دانسته بود. کف اتاقِ آرامگاه از دو تخته‌سنگ سترگ تشکیل شده‌است. بنای آرامگاه بدون ملاط ساخته شده بود، ولی بست‌های فلزی دم چلچله‌ای، سنگ‌های آن را به هم متصل می‌کرد که تقریباً همهٔ آنها را کنده و برده بودند و گودی‌های ناخوشایندی به جای گذارده بودند که به استقامت بنا آسیب می‌رساند. تیمی تحت سرپرستی علیرضا شاپور شهبازی تا آنجایی که می‌شد این گودیها را با تکه سنگ‌هایی که از معدن سیوند آورده بودند، تعمیر کرد.

weather
7°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 3

اطلاعات اجمالی
نوعآرامگاه
دورههخامنشیان-
شماره ثبت ملی19
تاریخ ثبت ملی1310/06/24

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید

برچسب ها


شماره تلفن آرامگاه کوروش بزرگ وبسايت آرامگاه کوروش بزرگ فیلم آرامگاه کوروش بزرگ آرامگاه کوروش بزرگ کجاست آدرس آرامگاه کوروش بزرگ هوای آرامگاه کوروش بزرگ آب و هوای آرامگاه کوروش بزرگ عکس آرامگاه کوروش بزرگ نقشه آرامگاه کوروش بزرگ لوکیشن آرامگاه کوروش بزرگ آرامگاه کوروش بزرگ پاسارگاد شماره تلفن مسجد مادر سلیمان وبسايت مسجد مادر سلیمان فیلم مسجد مادر سلیمان مسجد مادر سلیمان کجاست آدرس مسجد مادر سلیمان مسجد مادر سلیمان هوای مسجد مادر سلیمان آب و هوای مسجد مادر سلیمان عکس مسجد مادر سلیمان نقشه مسجد مادر سلیمان لوکیشن مسجد مادر سلیمان شماره تلفن مشهد مادر سلیمان وبسايت مشهد مادر سلیمان فیلم مشهد مادر سلیمان مشهد مادر سلیمان کجاست آدرس مشهد مادر سلیمان مشهد مادر سلیمان هوای مشهد مادر سلیمان آب و هوای مشهد مادر سلیمان عکس مشهد مادر سلیمان نقشه مشهد مادر سلیمان لوکیشن مشهد مادر سلیمان شماره تلفن مشهد ام نبی وبسايت مشهد ام نبی فیلم مشهد ام نبی مشهد ام نبی کجاست آدرس مشهد ام نبی مشهد ام نبی هوای مشهد ام نبی آب و هوای مشهد ام نبی عکس مشهد ام نبی نقشه مشهد ام نبی لوکیشن مشهد ام نبی
مسیریاب گوگلمسیریاب ویزتلفن
آدرس استان فارس - شهرستان پاسارگاد - ضلع جنوبی مجموعه پاسارگاد
weather
7°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 3

اطلاعات اجمالی
نوعآرامگاه
دورههخامنشیان-
شماره ثبت ملی19
تاریخ ثبت ملی1310/06/24
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید