no-image
--

اتاق موزه

تهران - تهران - تهران - خیابان پانزده خرداد - میدان ارگ - داخل کاخ گلستان

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : موزه قدمت / سال ساخت : ۱۲۵۳ دوره : قاجار امکان بازدید : دارد
 
 
تلفن : ۳۳۱۱۳۳۳۵ - -
تهران - تهران - تهران - خیابان پانزده خرداد - میدان ارگ - داخل کاخ گلستان

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهنترین بناهای پایتخت دویست و بیست ساله ایران می باشد. سابقه تاریخی ارگ سلطنتی به روزگار صفویه باز میگردد. شاه طهماسب اول صفوی (۹۸۴-۹۳۰هجری قمری) نخستین پادشاهی بود که در سفرهای خود به قصد زیارت مقبره حضرت عبدالعظیم دستور داد بارویی به طول یک فرسخ به دور قصبه تهران احداث شود. پس از او شاه عباس صفوی در قسمت شمالی حصار طهماسبی چهار باغ و چنارستانی احداث نمود که بعدها دیوار بلندی گرد آن بنا کرده و عمارات مقر سلطنتی را در داخل آن ساخته، ارگ نامیدند.
در دوران رضا شاه پهلوی، بخشهای بزرگی از ارگ تهران، از جمله حصار دور آن، سردر باب عالی، ساختمان دفتر استیفا، نگارخانه، تکیه دولت، نارنجستان، باغ گلشن و ساختمانهای اندرونی تخریب شد. محل سکونت شاه به سعدآباد و سپس در دوران محمد رضا شاه پهلوی به نیاوران منتقل و مجموعه گلستان به محل پذیرایی از میهمانان خارجی تبدیل گردید. پس از انقلاب مجموعه گلستان همچون اغلب عمارات سلطنتی دیگر به صورت موزه درآمد. بخشهای مختلف این مجموعه عبارت است از:
« ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه ، تالار عاج ، تالار برلیان ، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض، چادر خانه ».
تالار سلام یا تالار موزه یکی از اتاق‌های کاخ گلستان است که در حال حاضر به صورت موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. معماری این تالار و تالار آینه و سرسراها و وابسته‌های آن توسط صنیع‌الملک (حاج ابوالحسن معمارباشی) صورت گرفت. ساخت اتاق موزه در سال ۱۲۵۳ شمسی آغاز شد و بعد از ۲ سال به پایان رسید. پس از اولین سفر ناصرالدین‌شاه به اروپا وی تصمیم گرفت موزه‌ای شبیه موزه‌های اروپایی ایجاد کند. این تالار در زمان پهلوی برای تشریفات رسمی مورد استفاده بوده است و تاج‌گذاری رضاشاه پهلوی و تاج‌گذاری محمدرضا پهلوی نیز در آن صورت گرفت. در سال ۱۳۴۶ محمدرضا پهلوی برای اجرای مراسم تاجگذاری‌اش در تزئینات و چیدمان این تالار تغییرات بسیاری داد و بیشتر آینه‌کاری‌ها و گچ‌بری‌های این تالار متعلق به همان سال است. در سال ۱۳۷۶ پس از مرمت این تالار به همراه دیگر تالارهای عمارت اصلی برای بازدید عموم بازگشایی شدند. دلیل نام گذاری آن، انتقال تخت طاووس از اتاق آینه به این تالار و به مرور زمان، برگزاری مراسم‌های رسمی سلام بود.
«تالار سلام» مساحتی حدود ۱۰۰۰ مترمربع دارد و به عنوان بزرگترین تالار مجموعه کاخ‌های گلستان شناخته می‌شود. این تالار، از سمت جنوب با ۹ پنجره به باغ گلستان مشرف است. بار سازه‌ای سقف این تالار را هشت ستون قطور در دو ردیف تحمل می‌کنند. در این تالار تابلوهای نفیسی از نقاشان ایرانی از جمله کمال الملک و همچنین برخی اشیاء نفیس به نمایش درآمده است. اما شاید مهم‌ترین چیزی که در این تالار قرار داشته تخت مشهور به تخت طاووس و تاج کیانی بوده است که در سال ۱۳۶۰ به موزه جواهرات ملی منتقل شدند و تنها بدلی از آن در تالار موجود است. موزه مخصوص در شمال کاخ گلستان و در طبقه زیرین تالار سلام واقع شده است که به دست محمد ابراهیم خان معمارباشی بنا شد. در زمان شاهان قاجار این بخش محل انبار چینی آلات و نقره جات اهدایی از سوی اروپاییان به دربار قاجار بود. در زمان محمدرضا پهلوی این مکان موزه مخصوصی جهت نگهداری هدایای خصوصی سلاطین اروپایی به پادشاهان قاجار گردید. از جمله اشیایی که در این محل نگهداری می‌شود می‌توان به زره شاه اسماعیل صفوی، تیر و کمان نادرشاه، ساعدبند و مُهر فتحعلیشاه، تاج آغامحمدخان، دسته مهرهای شاهان قاجار، گوی غلطان عاج، تخم شتر مرغ و ... اشاره کرد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید