--

امامزاده صالح

تهران - تهران - تهران - تجریش

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : قدمت / سال ساخت : دوره : شماره ثبت ملی : ۹۰۹ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۵۱/۰۱/۲۸ امکان بازدید : دارد
 
 
تلفن : ۲۲۷۴۸۰۱۰ -
تهران - تهران - تهران - تجریش

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
امامزاده صالح نام آرامگاهی در محله تجریش تهران منسوب به صالح، پسر امام موسی کاظم(ع) است. این زیارتگاه یکی از بزرگترین و مشهورترین زیارتگاه‌های تهران است. تعداد زائران این امامزاده در حدود ۳۰۰ هزار تن در روز برآورد شده است. در کتاب کنز الانساب درباره نسب امامزاده صالح آمده است: « امامزاده صالح فرزند امام موسی کاظم است؛ که به شمیران آمده و در تجریش ایشان را به قتل رسانده‌اند.» در زیارت‌نامه وی نیز بدین موضوع اشاره شده است. همچنین کتیبه قدیمی ای که در گذشته بر سردر ورودی رواق نصب بوده است، این نکته را مورد تأکید قرار می‌دهد. گفته شده است که فرزندان وی نیز به‌همراه او به ری آمده‌اند و بدین‌جهت برخی بقعه‌ها در تهران به ایشان منصوب است.
بقعه و بارگاه و صحن گسترده امامزاده صالح (ع) به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع یکی از بزرگترین و باشکوه¬ترین امامزاده¬های ایران است. امامزاده صالح (ع) بر اساس کتیبه بالای سر در صحن و زیارتنامه از فرزندان بلافصل حضرت امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) معرفی شده است. این امامزاده، نه تنها در تهران بلکه در ایران و حوزه‌های شیعه-نشین جهان که هر سال تعداد زیادی از مشتاقان را از گوشه و کنار ایران، عراق، پاکستان، افغانستان و لبنان به خود می‌طلبد، شهرت دارد.
بنای اصلی و اولیه بقعه به صورت چهارگوش و مربع شکل بزرگ است که فضای درونی آن ۴۲۲ هزار و ۵۰ متر مربع وسعت داشته و دارای دیوارهای قطوری است که با توجه به وضع طاق نماها از نظر شیوه معماری به سبک بناهای دوران ایلخانی شباهت داشته و به احتمال زیاد در سده هفتم و هشتم هجری و قدیم‌تر ساخته شده است. گنبد آن با کاشی‌های زیبا پوشیده شده و در سال ۱۳۲۳ شمسی به همت حسن فداکار تعمیر و کاشی‌کاری آن به صورت اولیه تجدید شده است. احداث گنبد کنونی همراه با تزیینات و مقرنس کاری و نقاشی های ظریف و اصلاحات داخل حرم، تعمیرات و پاره‌ای الحاقات و به طور کلی استحکام بخشی آن را به هاکو میرزا ملقب به بهادرخان پسر حسنعلی میرزا شجاع السطنه و نوه فتحعلی شاه نسبت داده اند. بنا به شواهد در امامزاده صالح کتیبه‌ای به سال ۷۰۰ قمری وجود داشته که ظاهرا در تعمیرات و تغییر مدخل بنا از بین رفته است. در داخل حریم وسیع امامزاده صالح صندوقی چوبین وجود دارد که احتمالاً متعلق به دوران اواخر صفوی یا افشاریه است و ضریح ممتاز نقره‌ای آن که اضلاع شرقی و شمال شرقی و غربی آن دارای محفظه مشبک مزین به نقره و ضلع جنوبی آن مشبک چوبی است، از وقفیات مرحوم آقای میرزا سعیدخان وزیر امور خارجه اواخر قاجار می باشد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید