بازار وکیل شیراز
بازار وکیل شیراز
بازار وکیل شیراز
بازار وکیل شیراز
بازار وکیل شیراز
بازار وکیل شیراز
بازار وکیل شیراز
بازار وکیل شیراز
بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز

آدرس استان فارس - شهرستان شیراز - شیراز، بعد از میدان شهرداری در شرق میدان شهدا
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز

بازار وکیل شهر شیراز، یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است. این بازار که به فرمان کریم‌خان زند (۱۱۷۲–۱۱۹۳ هجری قمری) ساخته شده، اکنون در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) قرار گرفته‌است. در کنار بازار مکان‌های دیگر همچون مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز قرار گرفته‌اند.
شیراز از دیرباز یکی از مهمترین شهر های ایران و فلات جنوبی بوده و در دوره های مختلفی همچون آل مظفر مقر حکومتی بود. پس از آن که کریم‌خان زند، شیراز را به عنوان پایتخت کشور انتخاب کرد، طی ۲ دهه، آبادانی و رفاه زیادی در شهر زیبای شیراز ایجاد گشت. ثبات و امنیت با ساخت حصارها، قلعه ها، کاروانسرا ها و غیره، به شهر بازگشت.
شروع ساخت این مجموعه بزرگ، حدودا از سال ۱۱۳۷ شمسی آغاز شد و تا سال ۱۱۵۶ توسعه و تکمیل آن به طول انجامید. بعد از پایان گرفتن کار ساخت این بازار، این محل به مرکز اقتصادی شیراز تبدیل شد. این بازار که در کنار حمام و مسجد وکیل قرار دارد، مجموعه گردشگری گرانبهایی را به وجود دارد که گردشگران زیادی در سفر به این شهر از این سه جاذبه تاریخی عصر زندیه دیدن می کنند. اگر برای خرید به سمت بازار وکیل بروید چیزی که بیشتر از همه توجه شما را به خود جلب می کند، انواع مختلف فرش های دستباف و ماشینی است. چون در بیشتر بخشهای اصلی بازار، فرش و پارچه فروخته می‌شود. همچنین در این بازار، صنایع دستی زیبایی وجود دارد که معماری جذاب بازار در این قسمت به زیبایی آن ها افزوده است. ساخت این مجموعه در میان ارگ و اندرونی کریمخانی توسط بهترین معماران وقت صورت گرفت. طرح کلی این بازار اقتباسی از بازارچه اصفهان و بازار قیصریه می باشد. در نتیجه می‌توان نشانه‌هایی از معماری صفویان را در این مجموعه مشاهد کرد. مصالح استفاده شده در ساختمان بازار از آجر، گچ و آهک بوده که بر روی پایه هایی از تخته سنگهای تراشیده بنا شده اند و این‌گونه بازار چنان مستحکم پی ریزی شده است که در طول تاریخ ساخت، زلزله های شهر شیراز نتواسته آسیب جدی به آن وارد کند. در این بازار همانند سایر مراکز خرید بزرگ و سنتی، هر بخش بنا بر کارهایِ صنعتیِ انجام شده در آن بخش، نام مخصوصی دارد؛ بخش های همچون« بازار بلورها، بازار شمشیرگرها، بازار سراج ها، بازر خیاط ها و ...».
* یکی از ویژگی هایی که این بازار را از بازار های سنتی دیگر ایران متمایز می کند، ارتفاع و بلندی سقف راسته ها می باشد. راسته ها در این بازار از کف زمین در حدود ۱۰ متر ارتفاع دارند که در نوع خود منحصر به فرد هستند. علاوه بر این بازار وکیل نسبت به سایر بازارها کمی عریض تر می‌باشد.
* شیوه نور رسانی نیز در بازار شیراز با سایر بازارها کمی متفاوت است. همچنین در سقف روزنه هایی وجود دارد که از تابش مستقیم نور به داخل جلوگیری کرده و در هنگام بارش باران های شدید مانع ورود حجم زیاد آب به داخل بازار می شود.
* بالای اکثر حجره‌ها پنجره هایی وجود دارد که در تهویه هوا و ایجاد دمای مناسب بنا نقش مهمی دارند و باعث شکل‌گیری فضایی مناسب برای فروشندگان و خریداران می شود. در مقابل حجره های بازار وکیل سکو هایی وجود دارد که آن را از سایر بازار‌های ایران متمایز می کند. در گذشته بر دیواره این سکوها تزئیناتی وجود داشت که در گذر زمان از بین رفته است، این سکوها به مثابه پیشخوان هایی در مغازه های کنونی است که فاصله ای را میان فروشنده و خریدار ایجاد می کند.
* ویژگی دیگر بازار که جالب هم هست، پایین تر قرار گرفتن بازار از سطح خیابان است. تا چند دهه پیش اختلاف سطح بازار و خیابان ۱۴ پله بود که با گذشت زمان به دلیل انباشتن خاک و مصالح به کف بازار، اکنون این اختلاف به ۵ تا ۶ پله کاهش پیدا کرده است و در انتها خاص ترین بخش بازار وکیل "چهارسوق" بزرگ و عظیم آن می باشد. این چهار سوق از زیبایی خاص برخوردار بوده و تزیینات گوشواره ای، طاق سازی و کنج سازی آن نشانی از توانمندی معماران ایرانی است.
در حال حاضر هم با وجود جریان داشتن امور اقتصادی و داد و ستد در بازار وکیل روح اصلی بازار حفظ شده اما قسمت‌های مختلف بازار با نام‌هایی مثل بازار وکیل جنوبی و بازار روح‌الله روی تابلوهای راهنما نشان داده شده است.

weather
24°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 20

اطلاعات اجمالی
نوعبازار
دورهزندیان-
شماره ثبت ملی924
تاریخ ثبت ملی

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز
آدرس استان فارس - شهرستان شیراز - شیراز، بعد از میدان شهرداری در شرق میدان شهدا
weather
24°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 20

اطلاعات اجمالی
نوعبازار
دورهزندیان-
شماره ثبت ملی924
تاریخ ثبت ملی
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید