--

باغ گیاه شناسی ملی ایران

تهران - تهران - تهران- اتوبان تهران- کرج – بعد از پارک چیتگر- خروجی پیکان‌شهر- شهرک سرو آزاد- خیابان شهید گودرزی (خیابان هشتم)- بلوار باغ گیاه‌شناسی ملی ایران

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : باغ قدمت / سال ساخت : دوره : پهلوی امکان بازدید : دارد هزینه بازدید / استفاده : ۱۵۰۰۰ تومان
 
 
تهران - تهران - تهران- اتوبان تهران- کرج – بعد از پارک چیتگر- خروجی پیکان‌شهر- شهرک سرو آزاد- خیابان شهید گودرزی (خیابان هشتم)- بلوار باغ گیاه‌شناسی ملی ایران

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
باغ گیاه شناسی ملی ایران زیر نظر مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اداره می‌شود.
عملیات اجرایی باغ گیاه شناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۷ با واگذاری قطعه زمینی از مراتع ملی شده در اراضی چیتگر واقع در کنار اتوبان تهران-کرج آغاز گردیده و مراحل نهایی خود را طی می‌کند.
مساحت باغ حدود ۱۴۵ هکتار می‌باشد. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۲۰ متر بوده و دارای آب و هوای نیمه‌خشک و میزان بارندگی متوسط سالیانه حدود ۲۴۰ میلیمتر است. حداکثر دمای هوا در ماه‌های تیر و مرداد به ۴۳ -۴۲ درجه سانتیگراد و حداقل دمای هوا در زمستان به پائین‌تر از ۱۰- درجه سانتیگراد می‌رسد.
طرح جامع باغ گیاه‌شناسی ملی ایران به نحوی پیش‌بینی شده‌است که نشان‌دهندهٔ الگویی از باغ ایرانی باشد. به این منظور یک میدان در مرکز باغ پیش بینی شده که چهار بلوار در چهار جهت به آن می‌پیوندد.
در باغ گیاه شناسی ملی ایران ۶۴ گونه درخت و درختچه از اقلیم خزر، ۲۴۰ گونه گیاهی از اقلیم البرز، ۴۲ گونه چوبی و ۳۰ گونه علفی از اقلیم زاگرس و ۲۳ اجتماع گیاهی و حدود ۴۰ گونه گیاهی از اقلیم کویری و بیابانی ایران وجود دارد، اقلیم چین و ژاپن، اقلیم هیمالیا، اقلیم قفقاز، اقلیم سیبری و آمریکا و باغ‌های اروپایی از اقلیم‌های جهانی این باغ است.

گونه های موجود باغ گیاه شناسی ملی ایران عبارتند از :
• اقلیم خزر (لیلکی، انار وحشی، افرا، سیاه‌ال، انجیلی و به وحشی)
• اقلیم البرز (پونه، آویشن، ثعلب، توتیا، نعناع چمنی، گزنه، شیپوری، گلپر، سنبل صحرایی، زنبق، خیارک)
• اقلیم زاگرس ( بلوط ایرانی (برودار)، مازودار، ویول، زرشک، سنجد، گلابی وحشی، مو، بید، سپیدار، ارغوان، سیاه تلو، زبان گنجشک و زالزالک)
• اقلیم هیمالیا (کاج کاشفی، سندروس و بلوط همیشه سبز)
• اقلیم منطقه قفقاز و آسیای میانه (مازو، اوری، افرا و بارانک)
• اقلیم آمریکا (دارتالاب و کاج تدا و درختان و درختچه های پهن برگ)

نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید