--

برج مهماندوست

سمنان - دامغان - شمال امام‌آباد - جنوب روستای مهماندوست

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : برج قدمت / سال ساخت : دوره : سلجوقیان شماره ثبت ملی : ۲۷۷ امکان بازدید : دارد
 
 
سمنان - دامغان - شمال امام‌آباد - جنوب روستای مهماندوست

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
برج مهماندوست در جنوب روستای مهماندوست در شهرستان دامغان و مغرب مایل به شمال امام‌آباد قرارگرفته‌است. در قسمت جنوبی این برج تپه باستانی مهماندوست و در سمت شرقی آن قبرستان روستاهای مهماندوست واقع شده‌است. برج مهماندوست شبیه برج طغرل شهر ری می‌باشد که قسمتی از ساختمان آن برخ خراب شده ولی قسمت باقی‌مانده قدمت آن را تأیید می‌نماید.

دور دایره آن از خارج ۳۴ ذرع و قطر آن از داخل ۷٫۲۰ متر است. این برج دوازده ترک دارد که یکی از ترک‌ها مدخل است و عرض هر ترکی ۱٫۲۳ متر و بعد از ده ذرع و نیم ارتفاع سه فقره مقرنس از آجر به وضع‌های بسیار خوب انیق ساخته شده و پس از آن کتیبه‌ای قرار دارد به عرض ۳ چهاریک به خط کوفی و بالای آن کتیبهٔ دیگری است به خط بنائی و از آن به بعد گنبد مخروطی شروع می‌شود، اما گنبد آن خراب و آنچه باقی است به ارتفاع ۱۴ ذرع می‌باشد. در برج رو به جنوب و یک قبر آجری در وسط و دو قبر دیگر سنگ‌چین در داخل برج دیده می‌شود.

اهمیت این بنا به دلیل داشتن طاقنما و قطار مقرنس آجرکاری است.

گویند این برج مزار امامزاده قاسم از اولاد موسی بن جعفر می‌باشدمدرک ولی ساختمان آن به مقبره شباهت ندارد.

این برج با نام برج معصوم‌زاده نیز شناخته می‌شود. گنبد اصلی آن فرو ریخته‌است و بر پایه نوشته‌های سنگ نبشته آن به خط کوفی تاریخ این برج به سال ۴۹۰ قمری و در دوره سلجوقیان است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید