بقعه بابا یادگار
بقعه بابا یادگار
بقعه بابا یادگار
بقعه بابا یادگار
بقعه بابا یادگار

بقعه بابا یادگار

آدرس استان کرمانشاه - شهرستان دالاهو - سر بندر روستای بان زرده

بابایادگار محلی زیارتی و تفریحی است که مقبره یکی از بزرگان فرقه اهل حق در آنجا قرار دارد. مراسم ها و آیین های مختلفی در ایام سال در این محل انجام می گیرد. مراسماتی که بیشتر شبیه مراسم درویشان با کف زدن و ذکر گفتن همراه است.

جاده ریجاب حدود 15 کلیلومتری جاده سرپل ذهاب به کرمانشاه جدا شده و به سمت دهستان های سرسبز و خوش آب و هوای ریجاب می رود. قسمتی از جاده مذکور آسفالته بوده و مابقی راهی نه چندان مناسب است. بابایادگار در آخرین نقطه از این جاده قرار دارد و برای رسیدن به مقبره و قسمت های تفریحی باید دقایقی پیاده راه را طی نمود. علاوه بر مقبره، درختان کهنسال و سر به فلک کشیده و چشمه های جوشان از جمله دیدنی های منطقه هستند. وزش یک نسیم خنک در گرمای طاقت فرسای سرپل ذهاب بهترین هدیه ای است که بابایادگار به میهمانان خود می تواند بدهد.

طبق اطلاعات موجود بابا یادگار از مادری به نام “داده سارا” در سده هشتم هجری متولد شده و در هنگام جوانی بنا به دستور سلطان اسحاق برای گسترش دادن آیین یارسان به هندوستان و پاکستان رهسپار شده است. بابا یادگار چون متاهل نشده تا اولادی داشته باشد از این رو دو نفر از یارانش به نام خیال و وصال به سمت “پیر” بر مریدانش، جانشین خود گردانید و سادات خاندان بابایادگار از نسل آن دونفرند. دشمنان یارسان بابایادگار را کشتند و او را در جایی به نام سرانه در پیرامون کوه دالاهو کرمانشاه به خاک سپردند که ان دیار اکنون به نام بابایادگار معروف میباشد.

بابایادگار را به نام یار زرده بام هم می خوانند و از او مجموعه ای اشعار به نام زلال زلال به جای مانده است.

آرامگاه «بابا یادگار» در روستای «بان زرده کرند»، نزدیک قلعه یزدگرد و در دامنه کوه دالاهو در استان کرمانشاه قرار دارد.
بنای این بقعه از نظر معماری به صورت فضای مربع شکل کوچکی است و بر روی آن گنبد مخروطی شکلی قرار گرفته است. سطوح داخلی و خارجی این بنا به وسیله ملاط گچ اندود شده است.
بابا یادگار از مادری به نام «داده سارا» در سده هشتم هجری متولد شده و در هنگام جوانی بنا به دستور سلطان سهاک برای گسترش دادن آیین یارسان به هندوستان و پاکستان رهسپار شده است.
چون متأهل نشده تا اولادی داشته باشد از این رو دو نفر از یارانش به نام خیال و وصال به سمت «پیر» بر مریدانش، جانشین خود گردانید و سادات خاندان بابایادگار از نسل آن دونفرند.
دشمنان یارسان بابایادگار را کشتند و او را در جایی به نام سرانه در پیرامون کوه دالاهو کرمانشاه به خاک سپردند که آن دیار اکنون به نام بابایادگار معروف می‌باشد.
بابایادگار را به نام «یار زرده بام» هم می‌خوانند و از او مجموعه‌ای از کلام مقدس به نام «زلال زلال» به جای مانده است.

no location
اطلاعات اجمالی
نوعبقعه
دوره
شماره ثبت ملی۱۰۱۵
تاریخ ثبت ملی1353/09/20

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید
آدرس استان کرمانشاه - شهرستان دالاهو - سر بندر روستای بان زرده
no location
اطلاعات اجمالی
نوعبقعه
دوره
شماره ثبت ملی۱۰۱۵
تاریخ ثبت ملی1353/09/20
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید