--

بقعه پیر غریب

سمنان - سرخه - جاده سمنان سرخه - ورودی شهر سرخه - سمت راست

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : بقعه قدمت / سال ساخت : دوره : صفویان شماره ثبت ملی : ۵۸۲۹ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۸۱/۰۳/۲۵ امکان بازدید : دارد
 
 
سمنان - سرخه - جاده سمنان سرخه - ورودی شهر سرخه - سمت راست

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
بقعه پیر غریب در ابتدای ورودی شهر سرخه از سمت سمنان(سمت راست جاده) قرار گرفته است.
به گفته اهالی محل بقعه پیر غریب متعلق به شخص خاصی نيست و جنبه اعتقادی آن بيش از همه در بين افراد مسن وجود دارد بدين صورت كه نقل می كنند اينجا مكانی است كه هر كس دارای مشكلی باشد و به آن توسل جويد غريبه ای كه برای همگان ناشناس است می آيد و مشكل يا مشكلات را حل می كند.
بنا به توصيف كوتاهی كه در سفرنامه اعتمادالسلطنه از آن شده است درسه فرسخی سمنان دهكده سرخه است كه در واقع قصبه آبادی می باشد و تقريبا هشتصد خانوار سكنه دارد. كاروانسرا خرابه از خشت و گل و كاروانسرائی آباد با ديوار كبری در اين دهكده است. در قبرستان سرخه بقعه ايست محقر که معروف به پير غريب است.
بقعه پیر غریب ، بقعه ايست محقر و كوچک كه از خارج به صورت پلان دايره و از داخل به صورت ۷ ضلعی كار شده است. ورود به آن از ضلع شرقی صورت مي‌گيرد و با كمي اختلاف سطح به كف داخلی بقعه می رسيم. ديوارهای داخلی در هر ضلع دارای طاقنمايی كشيده با فرم های نيم دايره است. همچنين دارای ايوانی با طاق نيم دايره می باشد. اين بنا دارای الحاقاتی نيز در شمال و جنوب خود می باشد كه به صورت انباری استفاده می شوند. مصالح اصلی به كار رفته در بنای فوق خشت و گل ميباشد و سطح داخلی بقعه و سطح خارجی آن با اندود گچ سفيد شده اند.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید