--

بوستان جوانمردان ایران

تهران - تهران - حد فاصل بزرگراه شهید همت و شهید حکیم

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : بوستان قدمت / سال ساخت : ۱۳۹۱ دوره : جمهوری اسلامی امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - حد فاصل بزرگراه شهید همت و شهید حکیم

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
بوستان جوانمردان ایران یکی از مکان‌های تفریحی شهر تهران است که در مرز میان مناطق ۵ و ۲۲ شهرداری تهران احداث شده است. این بوستان، در ابتدای تابستان سال ۱۳۹۱ شمسی افتتاح شد که در آن بیش از ۴۰ سردیس و تندیس‌ از مشاهیر و جوانمردان ایرانی قرار داده شده‌ است و در آینده به بیش از این مقدار نیز خواهد رسید.
بوستان جوانمردان ایران به مساحت کلی ۱۵۰ هکتار یکی از بزرگترین بوستانهایی است که در یکی از ۷ رود دره موجود در محدوده شمال غربی پایتخت با بهره گیری از مصالح و مواد همگون با طبیعت احداث شده که فاز اول آن بین محور شهید همت و شهید حکیم با مساحت ۳۶ هکتار در منطقه ۲۲ واقع شده است. هویت بخشی مجموعه از طریق احداث عناصر کالبدی مانند تندیس های مشاهیر و جوانمردان ایرانی و معرفی فرهنگ غنی ایرانی اسلامی به گرشگران داخلی و خارجی یکی از اهداف اصلی احداث این بوستان می باشد.
از امکانات موجود در بوستان جوانمردان ایران می‌توان به فضای بازی کودکان، آموزش اسکیت، فضای بازی‌های فوق مدرن مکانیکی، زمین‌های بازی چند منظوره، سایت شطرنج، تنیس روی میز، فوتبال دستی، باغ گیاه‌شناسی، کوشک پذیرایی و چایخانه سنتی، غرفه‌های فرهنگی، آبنمای موزیکال، خانه سلامت، برکه پرندگان، آلاچیق، مسجد، و … اشاره نمود.

همچنین، در اين بوستان، پيست دوچرخه‌سواري و كانكس‌هاي اجاره دوچرخه براي مراجعين ايجاد شده است. در کل، چهار کانکس اجاره دوچرخه در این پارک موجود است. دو کانکس مربوط به شهرداری می‌باشد در این کانکسها دوچرخه رایگان با به امانت گذاشتن کارت شناسایی به مراجعین تحویل داده می شود. دو کانکس دیگر حالت خصوصی دارند و با پرداخت مبلغ اندکی دوچرخه در اختیار مراجعین قرار می گیرد. کانکس های دوچرخه شهرداری در سمت شرقی پارک (در شمال و جنوب) و کانکس های دوچرخه خصوصی در سمت غربی پارک (جنوب و مرکز) واقع شده اند.

ویژگی های مهم بوستان جوانمردان ایران عبارتند از :
• استفاده از انرژی تجدید پذیر شمسی به جهت ارتقای سطح فرهنگ اجتماعی در راستای بهره برداری از نعمات الهی و از سوی دیگر استقلال کامل طرح در مواقع بحران به جهت تامین روشنایی و آب گرم مورد نیاز شهروندان.
• استفاده از مصالح سازگار با محیط طبیعی و کاهش قابل توجه هزینه های تعمیر و نگهداری آتی
• افزایش ایمنی سایت از طریق نصب نرده های حفاظتی در حاشیه معابر
• کاشت پوشش گیاهی و درختی با رژیم آبیاری مناسب و حداقل و استفاده از سیستم آبیاری غالب قطره ای و بارانی
• بهره برداری از بوستان در تمامی فصول و با انتخاب مصالح و عرض مناسب معابر
• بهره برداری از بوستان در شب از طریق استمرار کاربری ها در فواصل مناسب و ایجاد نقطه عطف جمعی.نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید