--

تالاب قوری گل

آذربایجان شرقی - تبریز - بستان‌ آباد- در مجاورت روستای امناب

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : تالاب قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
آذربایجان شرقی - تبریز - بستان‌ آباد- در مجاورت روستای امناب

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
تالاب قوری گل (به معنی تالاب خشک) در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز قرار گرفته‌است . منابع تأمین‌کننده آب این تالاب از آب‌های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه‌های زیرزمینی است که در کف آن جریان دارند.

با توجه به اهمیت زیست محیطی دریاچه قوریگل ، این تالاب جزء تالابهای بین‌ المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می‌باشد.
همچنین تالاب قوری گل به خاطر پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، حائز اهمیت ملی و بین‌المللی است. هم اکنون برنامه‌های حمایتی از این تالاب شامل حفاظت از منابع آب دریاچه و نیز ایجاد منطقه شکار ممنوع برای حفظ گونه‌های جانوری اطراف دریاچه می باشد.

تالاب قوری گل با وسعت ۲۰۰ هکتار در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی تبریز قرار دارد و بین ۴۴/۴۶ تا ۴۲/۴۶ طول شرقی و ۵۵/۳۷ عرض شمالی قرار دارد.

در سال ۱۳۵۴ به عنوان تالاب بین‌المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و در سال ۱۳۷۳ جزء مناطق شکار ممنوع مدیریت می‌شود.

یکی از ویژگی‌های کم نظیر تالاب قوری گل در مقایسه با سایر تالاب منطقه ، آب شیرین بودن آن می‌باشد.

تالاب قوری گل از دیدگاه جهانگردی و سیاحتی نیز از جاذبه‌های مهم استان آذربایجان شرقی است و به علت داشتن شرایطی چون وجود چشم‌انداز مناسب تنوع پرندگان آبزی و دسترسی به مراکز شهری و وجود علاقه عمومی به تفرج و گذراندن اوقات فراغت در طبیعت آن از قابلیتهای ویژه‌ای برخوردار بوده و به علت قرار گرفتن در جاده ترانزیتی تهران- تبریز مسافران زیادی را پذیرا می‌باشد. از کمپ گردشگری مجاور گوری گل برای برگزاری اردوهای تابستانی دانش آموزی استفاده می‌شود.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید