--

تالاب چغاخور

چهارمحال و بختیاری - شهرکرد - بروجن- بلداجی- مسیر جاده شهرکرد به خوزستان- در نزدیکی شهر بلداجی شهرستان بروجن

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : تالاب قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
چهارمحال و بختیاری - شهرکرد - بروجن- بلداجی- مسیر جاده شهرکرد به خوزستان- در نزدیکی شهر بلداجی شهرستان بروجن

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
تالاب چغاخور در ارتفاع ۲۱۰۰ متری کوهستان مرکزی زاگرس قرار دارد و در قدیم آبخور دام های ایل بختیاری بوده است.
از سال ۱۳۷۸ به دلیل گونه های جانوری نادر در اطراف این تالاب و شرایط متنوع زیستی آن ، سازمان حفاظت محیط زیست آن را «منطقه شکار ممنوع» اعلام کرده است و آن را تحت پوشش و حمایت خود گرفته است.
عمق آب تالاب چغاخور در زمان بارندگی و پرآبی به ۳ متر می‌رسد. تالاب چغاخور آب خود را از نزولات جوی (باران و برف) و چشمه‌های منطقه از جمله چشمه سیبک، تنگ سیاه، زوردگان، اورگان، ساکی آباد، گلوگرد و... تأمین می کند .
از تفریحات تالاب چغاخور می توان به عکاسی، پرنده نگری، ماهیگیری و... اشاره کرد. یکی از جذابیت‌های تالاب چغاخور وجود ماهی‌های متنوع در آن مثل ماهى گورخرى، زرده پر، عروس و كپور، فيتوفاك، آمور و شیرماهی می‌باشد. در تابستان و بهار که مسافران و گردشگران بیشتری به تالاب می آیند یکی از تفریحات گشت زدن در تالاب با قایق است.
پرنده‌های مهاجر و بومی بسیاری در فصل پاییز و زمستان به این تالاب می‌آیند و تخم گذاری می کنند. به دلیل وسعت خوبی که این زیستگاه دارد و همینطور عدم وجود آلاینده و یا حداقل وجود آلاینده های کم در آب این تالاب، ماهیان این تالاب ارزش ژنتیکی دارند.
از ویژگی های منحصربفرد تالاب چغاخور ، وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپور دندان) در آب آن می باشد. وجود پرندگان زیبایی همچون لک لک سفيد، کشیم، باکلان، فلامينگو، شكارى‌ها، حواصيل، اكراس، قو، سليم و كاكايى‌ها و خروس كولی، انواع مرغابی، غاز و اردک، آنقوت، چنگر و انواع حواصيل، علاقمندان به دنیای پرندگان را به این منطقه می کشاند. علاوه بر آن، منطقه حفاظت شده چغاخور محل زندگی خزندگانی نظیر چون انواع مارها، بزمجه‌ها، لاك‌پشت آبزى و پستاندارانی همچون گراز، شغال، سمورسنگى، شنگ، روباه، خرگوش، گرگ، انواع قورباغه می‌باشد. بعلاوه، در این منطقه گیاهان شناور و نم پسند چون بيد، مرغ جگن، پتامژتون، پلى گونيوم، دیده می شود. با این حال خطری که منطقه چغاخور را بیشتر تهدید می‌کند نه بی‌آبی آن، بلکه غرق شدن در آب است.

تالاب چغاخور زمستان هایی سرد و تابستان هایی معتدل دارد که از ۴ توده تاثیر می گیرند که عبارتند از:
• توده های هوای مدیترانه ای.
• توده های هوای قطبی و پرفشار از اروپا.
• توده های هوای قطبی از شمال کشور.
• توده‌هاى هواى حاره بحرى.


نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید