no-image
--

تنگه الله اکبر

فارس - شیراز - ورودی شمالی شهر شیراز

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : تنگه قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
فارس - شیراز - ورودی شمالی شهر شیراز

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
تنگه الله اکبر به شمالی‌ترین نقطه شیراز که نمای کلی شهر به صورت لحظه‌ای آشکار می‌شود گفته می‌شود و این تنگه را باید دروازه جلگه شیراز نامید و چون مشرف بر شهر شیراز می‌باشد دورنمای فرحبخش جلگه و منظره دل‌انگیز این شهر را بهتر از هر جای دیگری می‌نمایاند.
در ابتدای جاده شیراز - اصفهان، رشته کوه‌های شمالی شیراز که الله اکبر و صبوی نام دارند رااز هم جدای می‌کند و تنها راه ورودی به شیراز از شمال ایران از این دره می‌گذرد؛ و چون تنها راه ورودی به شهر بوده دروازه قرآن را بر روی مسیر آن ساختند تا مسافرینی که به سمت شهرهای شمالی می‌روند از زیر قرآن رد شوند.

این تنگه از دوران قدیم به صورت طبیعی بوده‌است و راه ورودی به شیراز تا سال ۱۳۶۷ به صورت راهی باریک و محدود به گذشتن از زیر دروازه قرآن می‌شد. در زمان صمد رجا شهردار وقت کانال بزرگی بر روی دره بنا شد و سپس طی مدت ۱۰ سال کل زباله‌های ساختمانی شیراز به درون این دره ریخته شد تا در نهایت دره مورد نظر با تراشیدن کوه‌های اطراف عریض شد و راه ورودی شیراز به کنار دروازه قرآن منتقل شد و در نهایت طراحی ورودی شیراز به مسابقه گداشته شد که مهرداد ایروانیان برنده این مسابقه گردید و با الهام از معماری دروازه قرآن و فلسفه ایرانی جداره کوه کنار و مقابل دروازه قرآن و همچنین آرامگاه خواجوی کرمانی طراحی شد.

در گذشته اعتقاد داشتند. هر مسافر تازه‌وارد هنگام ورود به شیراز از بالای تنگ، منظره بدیع و دل‌انگیز شیراز را مشاهده کرده و با اعجاب و تحسین عبارت الله اکبر را بر زبان می‌آورد و از این رو نام این تنگ به تنگ الله اکبر معروف شده‌است.
در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۸۴ سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نقش برجسته رستم را که در تنگ الله اکبر نصب شده بود و مربوط به دوره قاجاریه می‌شد را در فهرست میراث ملی ثبت نمود.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید