no-image
--

تنگ تامرادی

کهگیلویه و بویراحمد - یاسوج - ۵۵ کیلومتری غرب یاسوج- جاده یاسوج - سپیدار

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : تنگه قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
کهگیلویه و بویراحمد - یاسوج - ۵۵ کیلومتری غرب یاسوج- جاده یاسوج - سپیدار

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
تنگ تامرادی و روستای آن را می‌توان یکی از بکرترین نقاط استان کهگیلویه و بویراحمد دانست که تا چند سال پیش دسترسی به آن با سختی زیادی صورت می‌پذیرفت اما امروزه به دلیل جاده سازی‌های نسبی این امر کمی آسان‌تر شده است.

علت نامگذاری این تنگه به تنگ تامرادی به دلیل حضور یکی از طوایف بزرگ ایل بویراحمد به نام تامرادی در این ناحیه است.
آب و هوای تنگ تامرادی به خصوص در فصل‌های بهار و تابستان بسیار دلپذیر و مطبوع است. در پاییز و زمستان همان طور که از مناطق این چنینی انتظار می‌رود با آب و هوای سرد و یخبندان روبرو هستیم.

باید بگوییم قدمت این مکان به چند صد سال اخیر محدود نیست بلکه می‌توان در ورودی تنگه و در مجاورت روستای حسین آباد، مقبره و آثاری به جا مانده از دوران پر شکوه هخامنشی را مشاهده کرد.
ارتفاعات بلند با پوشش گیاهی منحصربه‌فرد و سرسبز، آبشاری زیبا و آب و هوای خنک و مطبوع از مهم‌ترین ویژگی‌های این تنگه محسوب می‌شوند.

شاید بتوان آبشار زیبای تنگ تامرادی را مهم‌ترین جاذبه‌ی این منطقه معرفی کرد. این آبشار ۱۵ متری به همراه چهار آبشار دیگر با ارتفاع ۸ تا ۱۰ متر به علاوه‌ی حوضچه‌های در کنار غارهایی که به گذرگاه آب تبدیل شده‌اند، طبیعت زیبایی را خلق کرده‌اند که هر ببینده ای را به تحسین وادار می‌کند.

برخی از این غارها (اشکفت) محل آشیانه کردن پرندگانی همچون پرستو هستند که به واقع جذاب به نظر می‌رسند.
همچنین ارتفاع یکی از آبشارهای این ناحیه به بیش از ۵۰ متر می‌رسد که البته دسترسی به آن کمی مشکل است اما می‌توان آن را از کنار جاده تماشا کرد.
به همه‌ی این زیبایی، جنگل‌های بلوط و طبیعت سرسبز اطراف را هم اضافه کنید.
از دیگر جاذبه‌های این ناحیه می‌توان به چشمه بلوط عسلی اشاره کرد که باعث پدید آمدن حوضچه‌های آب طبیعی و زیبایی شده است و یکی از مهم‌ترین مناطق ییلاقی به شمار می‌رود.
عبور و مرور مردم بومی منطقه به همراه گله‌هایشان حال و هوای خاصی به این منطقه می‌بخشد.


اطراف تنگ تامرادی را کوه‌های زرآور و ساورز فرا گرفته‌اند. این کوه‌ها زیستگاه جانوران ارزشمندی همچون کبک و سنجاب ایرانی به همراه خرس است که متاسفانه به دلیل شکار غیر قانونی برخی شکارچیان و همچنین بی توجهی مسئولین امر در خطر شدید انقراض قرار دارند.

تنگ تامرادی از آن دست نقاطی است که دست کم برای یک بار هم که شده باید از آن دیدن کنید.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید