تپه یحیی

تپه یحیی

آدرس استان کرمان - شهرستان بافت - دشت صوغان - 30 کیلومتری شمال شرقی دولت آباد
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز

تپه یحیی بازمانده تمدنی کهن است که به اعتقاد برخی باستان شناسان تاریخی آن به هزاره ی پنجم قبل از میلاد مسیح می رسد .تپه یحیی در دشت صوغان 30 کیلومتری شمال شرقی دولت آباد از توابع بافت قرار گرفته است و تامرز استان 220کیلومتر فاصله دارد .
ارتفاع تپه 20متر و قطردایره ی پایین آنن 187متر است . نتیجه ی تحقیقات نشان می دهد که این محل درزمان ایلامیان شهر بزرگی بوده و تپه یاد شده سربازخانه و قلعه نظامی شهر راتشکیل میداده است .

حفاری های انجام شده به وسیله کارلوفسکی باستان شناس امریکایی درسال 1343و کشف اشیاء جدید منجمله مجسمه ای که در موزه ایران باستان نگهداری می شود , حقایق تازه ای رانشان داد .لازم به یادآوری است که تمدن هلیل در طول 400 کیلومتریمسیرخود گسترده بوده و از تپه یحیی یعنی شروع هلیل آغاز و تا جازموریان یعنی پایان آن ادامه داشته است .

تپه یحیی صوغان بعلت داشتن 7000 سال سكونت مستمر انسان از دوران نوسنگی تا چند قرن پس از ميلاد اهميت خاصي داشته و زنجير ارتباط فرهنگی جنوب شرق ايران بوده و دره سند را با مصر پيوند می دهد.

بين هفت تا هشت هزار سال پيش مراكز روستا نشين در چند نقطه ايران، در منطقه تمدن جيرفت، تپه سيلك كاشان، شهر سوخته سيستان، تپه حصار دامغان، منطقه اوراتو آذربايجان، تپه گيان نهاوند، تپه يحيی صوغان و اطراف مرودشت وجود داشته است.

اندک شهرها ی باستانی شامل شوش، تپه مليان موهنجو دارو تنها از لحاظ قدمت با «تپه يحيی» برابری دارند واما سند يا كتيبه ای كه نام واقعي و قديمی اين شهر را مشخص می كند هنوز بدست نيامده و اين منطقه مركز بسياری از فعاليتهای صنعتي و هنری بوده است و تكنيك های بكار رفته در تپه يحيی با كارهای مصريان باستان مشابهت دارد.

در طول تاريخ مهاجرت های انسانی و جابجائی انسانها همواره به دليل دستيابی به شرايط بهتر زندگی بوده و در دوران باستان اين شرايط بهتر عبارت از آب فراوان و خاك حاصلخيز برای كشاورزی بوده است.

ايران نخستين سرزمينی است كه در آن مردم به استخراج و استعمال از فلزات پی برده اند تعدادی از نخستين كوره های ذوب مس و در تل ابليس مربوط به هزاره پنجم قبل از ميلاد بدست آمده قديمی ترين فلزی كه مورد استفاده انسان قرار گرفته مس بوده است.

weather
20°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 16

اطلاعات اجمالی
نوعتپه
دورهساسانیان-
شماره ثبت ملی904
تاریخ ثبت ملی1349/09/09

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز
آدرس استان کرمان - شهرستان بافت - دشت صوغان - 30 کیلومتری شمال شرقی دولت آباد
weather
20°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 16

اطلاعات اجمالی
نوعتپه
دورهساسانیان-
شماره ثبت ملی904
تاریخ ثبت ملی1349/09/09
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید