--

جنگل دریایی حرا

هرمزگان - قشم - قشم- بین جزیره قشم و سواحل استان هرمزگان- تنگه خور خوران خلیج فارس

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : جنگل قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
هرمزگان - قشم - قشم- بین جزیره قشم و سواحل استان هرمزگان- تنگه خور خوران خلیج فارس

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
جنگل دریایی حرا در دوره ائوسن و الیگوسن در حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال پیش به وجود آمده است.
جنگل های دریایی یکی از عجیب ترین عناصر طبیعی خلقت در جهان هستند. درختانی که در ناحیه جذر و مدی زیست می کنند و از آب شور بهره می گیرند. عجیب تر اینکه گه گاه بخش اعظم آنها به زیر آب شور دریا فرو می رود اما همچنان به حیات خود ادامه می دهند.
به روایتی این گیاه اسطوره‌ ای که از اشک چشم آدم روییده‌ است ، حرا نام دارد و به افتخار دانشمند شهیر ایرانی ، ابو علی سینا (زبان لاتین) این نام را بر آن نهاده‌ اند.
این درختچه در سواحل و مرداب‌ های ساحلی مصر، عربستان و سواحل جنوب ایران، دیده می‌شود. حرا در ۸ منطقه حفاظت شده بین‌ المللی ایران می‌ روید که در این میان جنگل دریایی حرا در حاشیه شمالی غربی قشم ، از زیباترین گردشگاه‌ های خلیج پارس به شمار می‌ آید. در این منطقه اکو توریستی آب دریا بالا آمده و درختان در آب فرو می روند و از دیده ها پنهان می شوند و با پایین آمدن آب دریا دشت وسیعی از درختان جنگل حرا در برابر دیدگان آشکار می شود.
عمق آب این مناطق از یک تا یک‌ و‌ نیم متر تجاوز نمی‌کند. بنابراین جنگل هنگام بالا آمدن آب دریا، در آب‌ های نیل‌ گون خلیج‌ پارس به حالت شناور می‌ ماند و با فروکش کردن آب دریا به مدت ۶ تا ۷ ساعت مانند جنگل‌ های مناطق خشک نمایان می‌شود.
مساحت کل جنگل دریایی حرا ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار و مساحت حوزه جزیره قشم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار تخمین زده شده‌ است. جنگل‌ های حرا خلیج نای بند گسترده ترین نواحی پراکنش این اجتماعات درختی کمیاب با وسعت ۳۹۰ هکتار ، آخرین مجموعه انبوه و وسیع این در ختان ساحلی در جنوب غربی آسیا محسوب می‌ شود. جنگل دریایی حرا عسلو‌یه بوشهر به عنوان ذخیره‌ گاه بیوسفری ساحلی آب‌ های جنوب کشور در پارک ملی دریایی نای بند یکی از مناطق حساس ساحلی به شمار می‌ آید که در اکوسیستم خود گیاهان شور پسند دریایی، جانداران کف زی و پرندگان مهاجر اقیانوسی را پناه داده‌ است و به عنوان بانک ژنی سودمند برای نسل حاضر و آینده نقش ایفا می‌کند.
وجود جنگل دریایی حرا در کرانه خلیج منحصر به فرد نای بند عسلویه بوشهر، این منطقه را به صورت بی‌ نظیر ترین پارک ملی دریایی بین المللی معرفی کرده‌ است. جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران ، مهد انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دو زیستان است. از پرندگان می‌ توان به مرغ ماهی‌ خوار، حواصیل، لک‌ لک، پلیکان، مرغابی و مرغ دریایی و از ماهی‌ ها به خرچنگ، مار دریایی، شیلو، کلینگ (نوعی از صدف) و انواع مختلف قورباغه، انواع ککیی‌ ها و پرستو‌های‌ دریایی، فلامینگوهای سرخ‌ پر و حواصیل‌ های سفید و خاکستری تعدادی از گونه‌ های پرندگان مهاجرند که با جمعیتی چند صد‌ تایی و گاه چند هزار تایی علاقه‌ مندان به تماشای پرندگان و پرنده‌ شناسان را به شگفتی می‌کشاند اشاره کرد.
جنگل دریایی حرا از انبوه ترین و وسیع ترین جنگل های حرا می باشد ، از این رو سازمان جهانی یونسکو جنگل‌ های این جزیره را منحصر به فرد لقب داده و نام آن را در فهرست ذخیره زیست کره جهان به ثبت رسانده است. به علاوه این جنگل ها محل مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر به شمار می روند. سالانه بیش از یکصد پرنده آبزی و کنار آبزی در جنگل حرا دیده می شود.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید