--

حمام فین

اصفهان - کاشان - کاشان – انتهای خیابان امیرکبیر

قتلگاه امیرکبیر

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : حمام قدمت / سال ساخت : دوره : صفویان شماره ثبت ملی : ۲۳۸ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۱۴/۰۹/۱۵ امکان بازدید : دارد
 
 
اصفهان - کاشان - کاشان – انتهای خیابان امیرکبیر

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
حمام فین در باغ فین کاشان قرار دارد که این مکان ، جایی است که ناصرالدین‌ شاه ، در سال ۱۸۵۲ میلادی صدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند .

از ابنیه‌ی تاریخی موجود در مجموعه‌ باغ فین، «حمام بزرگ و حمام کوچک» را می‌توان نام برد که در قسمت جنوبی باغ فین قرار گرفته‌اند. راه ورود هر دو حمام کوچک و بزرگ از داخل باغ است، اما وجود این دو حمام در این باغ چندان آشکار نیست و نمود چندانی ندارد.
ساخت حمام کوچک به دوره‌ی صفویه (هم‌زمان با ساخت بنای اولیه‌ی باغ فین) بر می‌گردد. نکته‌ی قابل توجه این حمام وجود هفت کاشی قدیمی در قسمت خزینه است که حدود ۵۰۰ سال قدمت دارند. این حمام به منظور استفاده‌ی خدمتکاران ساخته شده است؛ به همین دلیل از حیث معماری، ویژگی بارزی نداشته و سبب شهرتش رویدادی تاریخی است که در آن به وقوع پیوسته است.
این حمام در برخی از روزهای هفته برای استفاده‌ی عموم در اختیار مردم قرار می‌گرفته است و همان مکانی است که میرزا تقی خان فراهانی معروف به امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار، در بیستم دی ماه سال ۱۲۳۰ هجری شمسی در آن به قتل رسید. پس از این واقعه، باغ فین و حمام آن دوباره فراموش شد و در دوره‌ی مشروطه، اشرار تمام سنگ‌های مرمر و مصالح گران‌بهای باغ و حمام را به غارت بردند. اما حمام بزرگ یا حمام سلطنتی، در دوره‌ی قاجاریه و به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. البته در کنار ساخت حمام جدید، حمام کوچک را نیز که پس از پایان دوران صفوی از رونق افتاده بود، به دستور شاه مرمت کردند.
از آن جایی که حمام بزرگ برای استفاده‌ی فرماندهان و بزرگان دربار ساخته شده است، به لحاظ معماری اهمیت دارد و ستون‌های مرمر و سقف نقاشی‌شده‌اش فوق‌العاده تماشایی است. حمام بزرگ دو سربینه دارد. سربینه‌ی اول که به ورودی نزدیک‌تر است، سکویی در انتها و بخاری دیواری دارد. در این سربینه وجود نورگیرهایی مزیّن به کاشی‌های مشبک که به باغ باز می‌شوند، چشم‌انداز دلپذیری را ایجاد کرده است. سربینه‌ی دوم، حوضی در میانه و مسیر ترددی در ضلع شرقی دارد که کف آن پایین‌تر از سطح سربینه است. به نظر می رسد که به هنگام خروج از حمام ابتدا از سربینه‌ی دوم و سپس از سربینه‌ی اول استفاده می‌کرده‌اند، بدین ترتیب که پس از استحمام و خروج از گرم‌خانه، ابتدا پا را در حوض سربینه‌ی دوم می‌شستند و در هوای ملایم آنجا بدن را خشک می‌کردند و آماده رفتن به سربینه‌ی اول برای پوشیدن لباس می‌شدند.

در سال ۱۳۴۴ هجری شمسی این دو حمام بر اساس طرح اولیه‌ی خود دوباره مرمت و پس از آن نیز بارها تعمیر و بازسازی شدند. هر دو حمام موجود در مجموعه‌ی باغ فین مانند بسیاری از حمام‌های تاریخی ایران زمین، به صورت خزینه‌ای هستند. خزینه یا به اصطلاح امروزه، حوضچه، محل نظافت و شست و‌ شوی افراد بوده است. از بخش‌های دیدنی این حمام‌های خزینه‌ای، می‌توان به ورودی‌ها، سربینه‌ها (همان رختکن امروزی)، آب‌نما‌ها، گرم‌خانه‌ها (اتاق‌هایی که در آن آب را در دیگ‌های بزرگ مسی به جوش می‌آوردند)، دالان‌ها و کانال‌های تعویض آب خزینه‌ها (که در کف حمام قرار دارند) اشاره کرد که معماری زیبای آن‌ها با توجه به قدمت تاریخی‌شان و سبک معماری هر دوره‌ی تاریخی یکی از ارکان اساسی شناخت سبک معماری شهرهای تاریخی است. در شناخت سبک معماری شهرها، به یکی از پنج عنصر اصلی شهر (مسجد، بازار، خانه، حمام، آب‌انبار) توجه می‌شود. حمام‌های تاریخی شهر کاشان که غالبا به یادگار مانده از دوران صفوی هستند، همواره مورد ستایش جهانگردان داخلی و خارجی همچون شاردن فرانسوی قرار گرفته‌اند. یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در مورد حمام‌های سنتی، بحث عایق بودن دیوارها در برابر رطوبت است که در گذشته از مصالحی نظیر ماسه و آهک یا ساروج برای این منظور استفاده می‌شده است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید