--

خانه ابراهیمی

اردبیل - اردبیل - میدان سرچشمه - کوچه شهیدگاه

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : دوره : زندیان شماره ثبت ملی : ۳۰۴۱ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۷۹ امکان بازدید : دارد
 
 
اردبیل - اردبیل - میدان سرچشمه - کوچه شهیدگاه

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه ابراهیمی که در كوچه شهیدگاه و تقریبأ در مرکز شهر اردبیل قرار گرفته ، متعلق به مرحوم سید هاشم ابراهیمی بوده و درحال حاضر تحت مالكیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل قرار دارد.

عمارت اصلی خانه ابراهیمی که شامل دو طبقه همكف و زیرزمین می باشد دارای تالار نسبتا بزرگ و زیبایی است و با یك فضای هشتی كوچک از معبر كوچه وارد حیاط مستطیلی می شود.
ساختمان دارای نمای آجری است كه روی دیوارهایی با ازاره سنگی به ارتفاع یك متر استوار شده است تالار كه بخش مهمی از بنا را تشكیل داده است، شامل دو رواق و یك شاهنشین است كه با پنجره های مشبك ریز با شیشه های الوان به صورت ارسی زیبا تزئین یافته است.

از جمله تزئینات بكار رفته در تالار این بنا می توان به مقرنس ها، گچ بریها، نقاشیها و كتیبه های با ارزش اشاره کرد. سقف اتاق شاهنشین در وسط به شکل ترنج گچ بری شده كه مركز آن بصورت یك گل گرد و مدور با برگهای بلوط پهن شده، پوشانده شده است. در چهار گوشه سقف، لچك مركب از نقش اسلیمی واقع شده است كه با برگ بلوط های مشابه وسط سقف با سه ردیف حاشیه قاب گرفته شده است .این سقف گچ بری شده توسط مقرنسهای زیبایی به نقاشی ها و کتیبه های موجود در دیوارهای پیرامون اتصال می یابد.

این بنای با ارزش و قدیمی متعلق به دوره زندیه می باشد و در سال ۱۳۷۹ تحت شماره ۳۰۴۱ توسط سازمان میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مرمت خانة تاریخی ابراهیمی از تیر ماه سال ۱۳۸۰ شروع شده و طبق برنامه ریزی زمان بندی شده در سال ۱۳۸۳ کلیات آن پایان یافته و بعنوان واحد حفظ و احیای اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان به بهر برداری رسید.از سال ۱۳۸۷ خانه ابراهیمی به عنوان واحد یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی مورد استفاده قرار گرفت. عرصه این بنا ۳۹۸ متر مربع ، اعیان آن ۴۸/۴۳۶ متر مربع ، زیرزمین ۷۶/۱۹۸ مترمربع و طبقه همکف ۷۲/۲۳۷ متر مربع می باشد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید