--

خانه تاریخی ملاصدرا

قم - قم - قم - روستای کهک - منتهی الیه غرب روستای کهک - محله چال حمام

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : دوره : صفویان شماره ثبت ملی : ۱۸۲۱ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۷۵/۱۰/۰۵ امکان بازدید : دارد
 
 
قم - قم - قم - روستای کهک - منتهی الیه غرب روستای کهک - محله چال حمام

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه تاریخی ملاصدرا فیلسوف بزرگ قرن ۱۱ که فلسفه اشراق را به نهایت اوج خود رساند درمحله چال حمام واقع است که اطراف آن را خانه های روستایی با بافت معماری مناطق گرمسیری احاطه کرده اند.
محمد بن ابراهیم یحیی شیرازی، معروف به ملا صدرا (حکیم باشی) به مدت پانزده سال در کهک اقامت داشت. برای یافتن خانه ملاصدرا کافی است به انتهای بافت سنتی روستا برویم و در انتهای یکی از مسیرهای هلالی شکل روستا به خانه ملا صدرا می رسیم.
پلان اصلی بنا شبستانی است چلیپایی (چهار صفه) که گرداگرد آن را در چهار گوشه ، طبقه همکف و اول ، حجره ها و اتاق هایی در بر گرفته اند.
تزیینات بنا شامل گچبری شبه سجاده ای و مشبک های گچی در نورگیرهاست. محوطه اصلی این بنا سقف گنبدی شکل دارد و در راس گنبد آن، شیشه های رنگی نور را به داخل بنا هدایت می کند. در چهار طرف این محوطه چهار دهلیز قرار گرفته که دو دهلیز آن در تملک دیگران است و سازمان میراث فرهنگی استان قم درصدد خرید، حفاظت و بازسازی آن هاست. خشت خام، ملات گل و سقف با تیرهای چوبی مواد و مصالح مورد استفاده در این بناست و ابعاد خشت ها معادل ۶×۲۰×۲۰ سانتی مترمی باشد و عرض دیوارها به طور معمول از دو خشت تشکیل شده است که معادل ۶۰ سانتی متر است.
خانه تاریخی ملاصدرا دارای فضایی گیرا و قدیمی با سقفی بلند و پوشش گنبدی با دیوار های سیاه و اندود گل و تزئینات گچبری ساده با کاربندی های زیبا در سقف چهار طرف آن فضاهایی چهار گوش مسقف بین تویزه های جناغی شکل که در مجموع، شبیه امامزاده های دوره صفوی است .در شرق خانه قنات نسبتاً پرآبی وجود دارد که جزیی از مجموعه خانه ملا صدرا محسوب می شود. متأسفانه قسمت اعظم بنا تخریب شده واز هشت اتاق پیرامون شبستان تنها یک اتاق باقی مانده است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید