--

خانه حسام لشکر

تهران - تهران - خیابان خیام - کوچه کربلایی - کوچه حسام لشکر - شماره های ۱۹ و ۱۷

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : دوره : قاجار شماره ثبت ملی : ۱۳۷۳۹ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۸۴/۰۸/۲۵ امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - خیابان خیام - کوچه کربلایی - کوچه حسام لشکر - شماره های ۱۹ و ۱۷

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه حسام لشکر ، با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال واقع در محدوده بازار تهران است.
خانه حسام لشکر که مالکیت شخصیت تاریخی آن در پرونده ثبتی مشخص نشده است، روزگاری یک ملک بوده که امروز به دو ملک شرقی و غربی تقسیم شده است.
بخش شرقی در مالکیت «کمیجانی» است که از جمله شاخصه های معماری آن، تالار شاه نشین و پنج دری است. بخش شرقی در ادوار گذشته به عنوان نمایشگاه و انبار فرش های ارزشمند و عتیقه استفاده میشد، اما امروز تبدیل به انبار پارچه شده است.
بخش غربی خانه حسام لشکر ، در مالکیت «صنعتگر» قرار دارد که به حال خود رها شده و تخریب رخ بام و شرقی های ضلع شمالی گواه بر این موضوع است. از این قسمت به عنوان خانه مسکونی و سپس سفره خانه سنتی استفاده میشد و بعدها متروکه شد.
طبق گزارش کمیته خانه های تاریخی تهران، در پرونده ثبتی خانه حسام لشکر ، ذکر شده است که مالک بخش غربی همواره در صدد تخریب این بنا بوده و به دلیل همکاری نکردن او با عوامل تهیه پرونده ثبتی ، خطر در بیخ گوش این بنا قرار دارد. ایشان، دیوارها و بخشی از این بنا را قبل از صدور حکم دادگاه تخریب کرد تا بتواند از این طریق و با تخریب کامل بنا ، میراث فرهنگی و دادگاه را تحت فشار قرار دهد و مجبور به صدور حکم خروج این اثر از فهرست آثار ملی کشور کند.
مدیرکل حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز در مصاحبه ای اعلام کرد که به دلیل شکایت مالک خانه حسام لشکر به دیوان عدالت اداری ، این ملک در حال خروج از فهرست آثار ملی کشور بوده و حکم دادگاه اولیه نیز به نفع مالک صادر شده است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید