۵.۰

خانه سرهنگ ایرج

تهران - تهران - تهران - خیابان پامنار - بالاتر از مسجد پامنار - کوچه صوفیانی

لوکیشن فیلم مهمان مامان

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : دوره : قاجار شماره ثبت ملی : ۱۳۸۵۷ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۸۴/۰۸/۲۵ امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - تهران - خیابان پامنار - بالاتر از مسجد پامنار - کوچه صوفیانی

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه سرهنگ ایرج در دل کوچه‌پسکوچه‌های پامنار است ؛ سرهنگ ایرج از افسران باتجربه و خوشنام دوره پهلوی اول و دوم بوده است.
در پرونده ثبتی خانه تاریخی منسوب به سرهنگ ایرج درج شده است که طبق نقشه حصار صفوی موسیو کرشیش این بنا به نام خانه میرزا آقا خان در محدوده زمین‌های منسوب به میرزا آقاخان درج شده است. در دوره بعدی طبق نقشه حصار ناصری عبدالغفار، این ملک به نام خانه میرزا زکی خان خویی ثبت شده است که قدمتی بیش از صد سال دارد. با این حال مالک اصلی خانه مشخص نیست، اما حدود ۶۰ سال خانه در اختیار سرهنگ ایرج بوده است و خانه به این نام مشهور است.
در سال ۱۳۷۰ هم مالکیت آن در اختیار شخصی به نام مشتاقی قرار گرفت و در سال ۱۳۸۲ به آقای شمس ، فروخته شد.
خانه سرهنگ ایرج ۳ حیاط دارد؛ یکی اصلی و دو تای دیگر فرعی. حیاط اصلی در جنوب‌شرقی قرار دارد و بسیار بزرگ است. حیاط دیگر نصف حیاط اصلی و در شمال‌غربی مجموعه و حیاط سوم که کوچک‌تر از قبلی‌ است در شمال مجموعه و درواقع بین دو حیاط دیگر قرار دارد. در بخش جنوبی مجموعه هم یک هشتی بسیار زیبا با سقف کلمبو و قاب‌بندی‌های نفیس وجود دارد. این هشتی به‌صورت یک هشت ضلعی طراحی شده و در ضلع غربی آن یک راهرو طولانی قرار دارد که به حیاط اصلی می‌رسد. سقف راهرو هم قوس‌دار و به شکل آجر جناقی اجرا شده است. با توجه به نوع معماری این خانه، آجرکاری‌ها و طراحی کلی حیاط‌های خانه و حوض‌خانه و... خانه سرهنگ ایرج معماری‌ای به سبک دوره قاجار دارد و این خانه بعد از تفکیک از املاک میرزا آقاخان به سبک و سیاق همان املاک ساخته شده است.
خانه سرهنگ ایرج چند دست بین مالکان خصوصی چرخیده و مرمت نیمه‌کاره رها شده و در سال ۱۳۹۱ خانه به دست معتادها افتاده بود.
سپس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با کمک خشت‌های آجر جای خالی درهای این خانه را پر کرد و به جای در، دیواری آجری سر بر آورد.
خانه سرهنگ ایرج در این سال‌ها به حال خود رها شده است و تاکنون اقدامی برای مرمت و بازسازی این خانه که برخی قدمت آن را ۱۰۰ سال و برخی دیگر ۱۵۰ سال عنوان کرده‌اند انجام نشده است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید