--

خانه شریف العلماء

تهران - تهران - تهران - خیابان امیرکبیر - خیابان شهید دیالمه - بین کوچه امیر و شهید امیرحسین مقدم فر

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : دوره : شماره ثبت ملی : ۱۰۸۶۳ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۸۲/۱۱/۰۲ امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - تهران - خیابان امیرکبیر - خیابان شهید دیالمه - بین کوچه امیر و شهید امیرحسین مقدم فر

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه شریف العلماء ، یکی از بناهای تاریخی محدوده مرکزی شهر تهران به شمار می رود که در نقشه های قدیمی قابل مشاهده است.
املاکی که در کنار این بنا واقع شده اند ، به طور عمده مسکونی هستند و در حاشیه شمالی این بنا ، آثار تاریخی قابل توجهی همچون مسجد و مدرسه سپهسالار که اکنون به نام مسجد و مدرسه عالی شهید مطهری شناخته می‌شود و ساختمان مجلس شورای ملی مربوط به دوران قاجاریه قرار دارد.
ویژگی حائز اهمیتی که در ساخت خانه شریف العلما وجود دارد، این است که دو درخت کاج در آن وجود دارد که قدمتشان به ۲۰۰ سال میرسد و قبلاً، از آب نهری که از شمال ملک به بنا وارد میشده سیراب میشدند . براساس اظهارات مالک آن که وراث هستند و تحقیقات محلی ، مشخص شده است که این بنا را در زمان ناصرالدین شاه قاجار ، شاه میرزا آقاخان نوری برای اسکان سوگلی و حرمسرای خود خریداری کرده و تا زمان حیات خود در تصرف داشته است . پس از اینکه شاه میرزا آقاخان نوری از دنیا رفت، شریف‌ العلماء که ریاست دفترخانه‌های دولتی تهران را بر عهده داشت ، این خانه را در اختیار گرفت و در سال ۱۳۴۲ هجری شمسی این خانه به ساکنان اکنون آن آقای افراسیاب واگذار شده است.
متراژ این بنا نزدیک به ۱۲۸۰ مترمربع و اعیانی آن ۲۵۰ مترمربع است ؛ زمینی که این بنا بر آن واقع شده به صورت مستطیل و ابعاد آن نزدیک به ۳۳ متر در بخش شمالی و جنوبی و ۴۰ متر در بخش شرقی و غربی است . این بنا در دو طبقه احداث شده و دارای بخش‌های شرقی و غربی است اما امروزه با وجود مرمت‌هایی که صورت گرفته است، بخش‌هایی از بنا حذف و اضافاتی به آن افزوده شده است.
شیوه ساخت این بنا با تیرچوبی و آجر سفالی است و سقف آن بر اساس ساخت سبک سقف‌های شیروانی ساخته شده است . این بنا دارای نماهای طبیعی متعددی است. یکی از این نماها، نمای جنوبی بناست که نمای اصلی ساختمان نیز محسوب می‌شود و در اصلی بنا نیز روی همین بخش قرار گرفته است. افزون بر این نماها ، این بنا نیز دارای یک ایوان به عرض نزدیک به دو متر و چهار جفت ستون است که با تزیینات گچبری در بنا به کار رفته و در قسمت سرستون بنا کار شده است.
از شیوه‌های خاصی که در ساخت این بنا به کار رفته، ساخت آن به صورت متقارن است زیرا شیوه متقارن به گونه‌یی است که روی محور تقارن آن یک در قرار دارد و روی ایوان باز می‌شود که در طرفین تقارن آن دو پنجره بلند چوبی قرار گرفته است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید