خانه عباسیان

خانه عباسیان

لوکیشین مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی مانند سریال‌های مسافر ری (زندگی حضرت شاه عبدالعظیم)، ملاصدرا ، خانه‌ای در تاریکی (ماه تابان) و جابر بن حیان

آدرس استان اصفهان - شهرستان کاشان - کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز

خانه عباسیان در سال‌های ۱۲۴۵ تا ۱۲۵۰ هجری در محله سلطان امیر احمد کاشان ساخته شده و از لحاظ معماری و تزئینات حائز اهمیت است .
خانه عباسیان همزمان با دوره قاجار توسط حاج محمد ابراهیم تاجر کاشی (پدربزرگ آیت‌الله سید محمد علوی بروجرودی) که از تاجران معروف چینی و بلور در کاشان بود ساخته شد. متأسفانه هیچ اطلاعاتی از معمار این مجموعه در دسترس نیست اما شواهد نشان دهنده آن است که ساخت این بنا ۲۰ سال به طول انجامیده‌است.

این مجموعه وسعتی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع و زیربنایی در حدود ۷۰۰۰ متر مربع دارد و دارای ۵ طبقه و ۵ حیاط می‌باشد.

جلوه‌هایی از معماری اصیل ایرانی - اسلامی در طرح‌های بدیع و نقش‌های خیال‌انگیز گچبری و انواع تزئینات خود را به نمایش گذاشته‌اند و این زیبایی به حدی چشم نواز است که که طبق نظر کارشناسان این مجموعه را به عنوان نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی در نظر گرفته‌اند.

این خانه تاریخی منحصر به فرد با همه چشم‌اندازهای زیبایش تا کنون محل ساخت چندین مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی مانند سریال‌های مسافر ری (زندگی حضرت شاه عبدالعظیم)، ملاصدرا ، خانه‌ای در تاریکی (ماه تابان) و جابر بن حیان بوده‌است.

هیئت امنای احیاء و مرمت بافت تاریخی کاشان با همکاری مالی وزارت صنایع و معادن، خانه تاریخی عباسیان را در سال ۱۳۷۴ هجری شمسی خریداری و مرمت کردند و این خانه در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی به شماره ۲۰۲۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. بخشی از این مجموعهٔ زیبا به بنیاد سهراب سپهری نقاش و شاعر نامدار معاصر تعلق گرفته‌است و کل عمارت نیز تحت پوشش سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان قرار دارد.

weather
12°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 9

اطلاعات اجمالی
نوعخانه
دورهقاجار-
شماره ثبت ملی2020
تاریخ ثبت ملی

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز
آدرس استان اصفهان - شهرستان کاشان - کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد
weather
12°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 9

اطلاعات اجمالی
نوعخانه
دورهقاجار-
شماره ثبت ملی2020
تاریخ ثبت ملی
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید