--

خانه محمد علی سپانلو

تهران - تهران - انتهای بلوار کشاورز - ابتدای خیابان جمالزاده شمالی - بن بست سرو - شماره 4

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : دوره : پهلوی شماره ثبت ملی : ۱۰۴۰۶ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۸۲/۰۷/۰۱ امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - انتهای بلوار کشاورز - ابتدای خیابان جمالزاده شمالی - بن بست سرو - شماره 4

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه محمد علی سپانلو مربوط به محمد علی سپانلو ، شاعر ، روزنامه‌نگار ، منتقد ادبی و مترجم ایرانی متوفی ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ در تهران است.
وی در کنار برگردان آثار ادبی ، مجموعه‌های شعری از جمله رگبارها ، پیاده‌روها ، نبض وطنم را می‌گیرم ، تبعید در وطن ، ساعت امید ، فیروزه در غبار ، پاییز در بزرگراه و قایق‌سواری در تهران را در کارنامه خود دارد.
سپانلو آثاری از نویسنده‌های مطرح دنیا مثل آلبر کامو و ژان پل سارتر را نیز ترجمه کرده‌است. او دانش‌آموخته دانشکده حقوق دانشگاه تهران و از نخستین اعضای کانون نویسندگان ایران بود.
خانه محمد علی سپانلو به صورت نیمه اسکلت با دیوارهای باربر ساخته شده است. بعد از عبور از حیاط به ورودی ساختمان رسیده و پس از گذر از راهروها به هال کوچکی میرسیم که درب های سالن، آشپزخانه ، سرویس و اتاقی در ضلع شمال غربی به آن باز میشود. راهرو ارتباطی همکف به طبقه اول ، در سمت راست قرار دارد. طبقه اول شامل سه اتاق که دو اتاق در ضلع شمالی و یک اتاق در ضلع جنوبی است، میباشد. حمام و سرویس هم بین ضلع شمال و جنوب واقع است.
کاشی ماندگار بر سردر خانه محمدعلی سپانلو با حضور مهدی اخوت دوست قدیمی و وصی او نصب شد. این خانه محل برپایی جلسات شعرخوانی و نقد ادبی بود و بسیاری از بزرگان ادب همچون زنده یادان مهدی اخوان ثالث ، هوشنگ گلشیری و غزاله علیزاده و نیز عزیزانی چون محمود دولت آبادی و بسیاری از شعرا و نویسندگان معاصر بوده و هست .
با توجه به اظهار علاقه خود استاد نسبت به تبدیل این خانه به خانه شاعر تهران پس از او ، حفظ و نگهداری این خانه ضروری به نظر میرسد ، اما اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید