--

خانه مستوفی الممالک

تهران - ورامین - تهران - خیابان ۱۵ خرداد - ضلع جنوب‌غربی چهارراه گلوبندک - خیابان بادامچی (گذر مستوفی) - کوچه چاله حصار

اولین خانه فرنگی ساز

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : ۱۳۱۱ قمری دوره : قاجار شماره ثبت ملی : ۱۵۰۵ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۵۶/۰۲/۰۲ امکان بازدید : ندارد
 
 
تهران - ورامین - تهران - خیابان ۱۵ خرداد - ضلع جنوب‌غربی چهارراه گلوبندک - خیابان بادامچی (گذر مستوفی) - کوچه چاله حصار

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه مستوفی الممالک جایگاه تشکیل اولین کابینه دوران مشروطیت و همچنین خانۀ یکی از اصیلترین رجال دوران قاجار و پهلوی‌ ، یعنی میرزا حسن خان مستوفی‌الممالک‌، فرزند میرزا یوسف‌خان مستوفی‌الممالک‌ بوده است.
خانه مستوفی الممالک در دوره ناصری در سال ۱۳۱۱ هجری ‌قمری با اقتباس از سبک معماری فرانسوی و با تزئینات جزئی از معماری ایرانی در بافت قدیمی تهران ساخته شد. طرح و نقشه عمارت بر اساس کارت ‌پستالی که مستوفی‌الممالک شخصاً از پاریس آورده بود، بنا نهاده شد.
باغ و خانه مستوفی الممالک ۶۰ هزار مترمربع وسعت داشته است و از آنجاست که محله حسن آباد به نام او نامگذاری شده است. خانه مستوفی الممالک اولین خانه فرنگی ساز در ایران است و به همین دلیل تزئینات آن نیز فرنگی است.
اصلی ترین تفاوتی که این خانه با بقیه ی خانه های تاریخی تهران دارد، این است که تا به حال بازسازی نشده است و به همین دلیل ، با بازدید از آن می توان شکل اولیه ی آن را به خوبی در ذهن سپرد. البته متاسفانه این خانه ی تاریخی امروزه در تملک اداره پست است و به همین دلیل ، نمی توان از آن بازدید کرد.
خانه مستوفی الممالک دارای حیاط مشجر و سرسبز بوده که امروزه غیر از درختانی که در حال خشک شدن است، اثری از آن دوران باقی نمانده است. در این حیاط در دوران قاجار حوض بسیار بزرگی وجود داشته که با آب‌نماهای خاصش محوطه باغ را تزیین می‌کرده است. علاوه بر استخر که جانشین حوض شده، گلخانه‌ای خالی و متروک در گوشه فضای بیرونی عمارت قرار دارد.
این عمارت، دارای دو نمای شمالی و جنوبی است که نمای شمالی خانه دارای چهار ستون مدور در طبقه‌ اول، شش پنجره بزرگ و دری در قسمت وسط و چهار پنجره کوچک مربع شکل جهت نورگیر و زیرزمین و یک در فلزی در وسط عمارت که راه ورود به زیرزمین حوضخانه بوده است. نمای جنوبی خانه نیز در قسمت طبقه اول دارای ۱۰ ستون کاملا مدور و نیم‌ستون چسبیده به بدنه‌ بنا در دو گوشه و در قسمت پایی یا نمای زیرزمین ۱۲ ستون سنگی قرار دارد که هشت‌تای آن به صورت جفت‌جفت (چهار جفت) است. سقف خانه شیروانی، دارای یک خرپشته و دودکش آجری است. درب ورودی عمارت، چوبی و دارای آستانه کتیبه‌دار است که با هفت پله مرمرین و دو ستون در بالای آن، شما را وارد سالن مرکزی می‌کند. در دو طرف آستانه‌ ورودی، دو اتاق و دو طرف سالن مرکزی، دو اتاق دیگر و بالای هر دو آن‌ها نیز دو اتاق وجود دارد. این بنا تالارهای متعددی دارد که تالار آینه آن با تزئینات و نقش‌های فراوانش مشهور است. تالار دیگر این عمارت ، تالار پروانه نام دارد. چرا که سقف کاذب آن تالار به شکل صفحه‌ای شطرنجی تزیین شده و داخل هر مربع از این شطرنج ، یک پروانه‌ کاغذی قرار دارد که محل کار و کتابخانه بوده و برگزاری جلسات و کنفرانس در این تالار صورت می‌گرفته است که بعد از مرگ مستوفی‌الممالک، به محل سکونت فرزندانش تبدیل می‌شود . تزئینات این عمارت بی‌نظیر ، بیشتر به صورت گچ‌بری‌های فرنگی همچنین نقوش برجسته حیوانات افسانه‌ای با سر انسان و بدن شیر، انسان بالدار، فرشته، گل و گلدان، پرندگان و… است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید