--

خانه مهربان

تهران - تهران - تهران - خیابان امیرکبیر - خیابان شهید علیرضا جاویدی - بین کوچه های بحرالعلوم و کوچه شهید فیروزکوهی

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : دوره : پهلوی شماره ثبت ملی : ۱۳۳۹۰ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۸۴/۰۵/۲۵ امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - تهران - خیابان امیرکبیر - خیابان شهید علیرضا جاویدی - بین کوچه های بحرالعلوم و کوچه شهید فیروزکوهی

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه مهربان پس از برخی از نقل و انتقالها ، خانه توسط آقای حسین مهربان منش یکی از خیرین شهر تهران خریداری ، و به عنوان یک موقوفه در اختیار موسسه خیریه کهریزک قرار گرفت، در این خانه کمک های مردمی به موسسه کهریزک بسته بندی می شد و در سال ۱۳۸۴ این خانه در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.
پس از مدتی خانه مهربان متروکه باقی ماند و سپس طبق قراردادی به عنوان قهوه خانه و رستوران مهربان به شخصی اجازه داده شد، که مورد اعتراض ساکنین قدیمی منطقه واقع شد و خانه به دستور اماکن پلمپ شد ، پس از مدتی خانه مهربان فک پلمپ شده و به عنوان انبار موسسه کهریزک بهره برداری شد.
در سال ۱۳۹۲ و براساس پیشنهاد جمعی از تهران دوستان مبنی بر اسکان مدیران حکومتی در خانه های تاریخی محله عودلاجان برای تغییر نوع بافت ساکنین منطقه از تجاری به مسکونی اعیان نشین و پیرو تصمیمات شهردار وقت (آقای قالیباف) مقرر شد؛ ۱۰۰ خانه تاریخی در منطقه تاریخی خریداری و در فاز اول در اختیار مدیران شهری تهران قرار گیرد.
اولین خانه خریداری شده، خانه مهربان بود که مقرر شد؛ شهردار تهران به عنوان اولین مدیر شهری به همراه خانواده در آن اسکان پیدا کنند، مرمتهای اولیه خانه انجام و خانه تجهیز شد که شوربختانه در همان روزهای اول برخی از اجناس خانه مورد سرقت قرار گرفت. بعد از آن برخی از خانه های مجاور نیز خریداری و خانه به دوربین های امنیتی و … مجهز شد. و آقای قالیباف معمولا یک الی دو روز در هفته به همراه خانواده در این خانه اسکان داشتند.
پس از تغییر مدیریت شهری و براساس برخی از شنیده ها؛ شایعه ای عنوان شده بود مبنی بر اینکه این خانه به نام یک شخص تغییر داده شده که در نهایت امر پس از کش و قوس های فراوان خانه به عنوان پایگاه مدیریت بافت بناهای تاریخی تهران انتخاب شد.

نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید