--

خانه نصیرالدوله آصفی

تهران - ورامین - تهران - خیابان امیرکبیر- کوچه شهید جاویدی (کوچه میرزا محمود وزیر)- انتهای کوچه مدرس - شماره 74

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : ۱۲۷۲ دوره : قاجار شماره ثبت ملی : ۱۰۸۴۷ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۸۲/۱۱/۰۲ امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - ورامین - تهران - خیابان امیرکبیر- کوچه شهید جاویدی (کوچه میرزا محمود وزیر)- انتهای کوچه مدرس - شماره 74

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه نصیرالدوله آصفی را می توان به عنوان یکی از خانه های کامل و زیبای دوره قاجار در تهران یاد کرد که تمام عناصر معماری و تزئینی دوره قاجاریه را در بر دارد.
خانه نصیرالدوله آصفی که در سال ۱۲۷۲ احداث شد ، متعلق به اوایل دوران ناصرالدین شاه قاجار است و روی نقشه حصار صفوی با عنوان باغ وزیر مختار فرانسه مشخص شده است. مساحت بنا ۳۲۰۰ مربع و نمونه شاخصی از یک خانه اعیان نشین دوران قاجار است.
خانه نصیرالدوله آصفی در دو طبقه ساخته شده و شامل قسمت های مختلفی نظیر شاه نشین ، کالسکه خانه و ساختمان اصلی است. این خانه که دارای مالکیت شخصی است به لحاظ ساختار معماری و عناصر تزئینی جزو کاملترین خانه های تاریخی تهران محسوب می شود، چون تنها خانه ای است که در کنار معماری فوقالعاده آن دارای همه الحاقات یک خانه سنتی ایرانی است. در تنها کتیبه ی چوبی باقیمانده که به صورت گره کاری بوده تاریخ ساخت بنا ذکر شده است که متعلق به اوایل دوره ی ناصری می باشد. سبک ساختمان همان سبک خانه های ایرانی دوره صفوی است. در نقشه های ۱۲۷۵ هجری قمری و ۱۳۰۹ هجری قمری شهر تهران این معبر که در محله عودلاجان واقع میشده است ، جزو مهمترین بناهای شهر بوده که هم اهمیت تجاری و هم مسکونی داشته است . سال ۹۶۱ هجری قمری شاه طهماسب صفوی ، حصاری به دور روستای تهران کشید و این معبر نیز داخل حصار قرار گرفت و شکل مسیر آن تا به حال به همان صورت اولیه باقی مانده است .
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید