--

خانه پروفسور عدل

تهران - تهران - تهران - خیابان ولیعصر - روبروی کاخ مرمر - شماره ۴ و ۶

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : ۱۳۱۰ دوره : پهلوی شماره ثبت ملی : ۲۰۸۱ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۷۷/۰۵/۱۱ امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - تهران - خیابان ولیعصر - روبروی کاخ مرمر - شماره ۴ و ۶

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه پروفسور عدل با الهام از معماری روسی ساخته شده است. این خانه اکنون در مالکیت دولت قرار دارد و به عنوان ساختمان پژوهشکده هنر (وابسته به فرهنگستان هنر) استفاده می‌شود. کتیبه سردر بنا، زمان ساخت آن را سال ۱۳۱۰ نشان می‌دهد. خانه پروفسور عدل در ۲۷۰۰ متر مربع عرصه و حدود ۱۰۰۰ متر مربع زیربنا، شامل یک طبقه ساختمان اعیانی با زیرزمین همراه با آپارتمان سرایدار و سینمای خانگی است.
به گفته وکیل مالک ، معمار خانه پروفسور عدل «لئومارکوف» روسی بود. خانه شامل بخش خصوصی و بخش معاینه بیمار است. در واقع پلان این خانه شامل بخش‌های خصوصی، پذیرایی، محل بیتوته مهمان، مطب، منزل سرایدار، راننده، خدمه است و سه ورودی جداگانه دارد. سطوح داخلی بنا با اندود گچ ساده، ولی در سقف از گچبری استفاده شده است. همچنین در بخش شرقی بنا از کاشی‌های خشتی منقوش در ازاره دیوار استفاده شده است. نماهای خارجی این خانه ترکیبی از آجر و گچ سفید و در قسمت رخ بام با گچبری تزئین شده است.
یحیی عدل در سال ۱۲۸۷ در تبریز متولد شد. پدرش یوسف‌خان مکرم‌الملک مدتی نایب‌الایاله آذربایجان بود. او در پاریس تحصیلات دوره متوسطه را در رشته‌های فلسفه و ریاضی به پایان رساند و پس از مدتی تحصیل در دانشکده ریاضی، به تشویق عمویش وارد دانشکده پزشکی پاریس شد. او که تحصیلات خود را در رشته جراحی عمومی و ارولوژی به پایان رساند، پس از بازگشت به ایران در دانشکده پزشکی استخدام شد و کرسی استادی جراحی به او واگذار شد. یحیی عدل را پدر جراحی ایران می نامند. وی تا زمان انقلاب در زمره پزشکان معتمد دربار به شمار می‌آمد. بزرگ‌ترین هنر پروفسور عدل آن بود که ترس جراحان را از عمل جراحی از میان برد و به آنان دل داد که به جراحی روی آورند و موفق شوند. البته تکنیک‌های جدید و پیدایش آنتی‌بیوتیکها به موفقیت‌های جدید در جراحی و شهرت او کمک کرد. یحیی عدل در سال ۱۳۸۱ درگذشت و در بهشت زهرای تهران آرامگاه شماره ۶۹۰ به خاک سپرده شد.
وی در نامهای‌ چنین نوشت: «اینجانب پروفسور سید یحیی عدل با نزدیک به ۹۰ سال سن تقریبا ۶۰ سال خدمتگذار به عالم پزشکی به خصوص جراحی به بندگان حضرت احدیت در کشور اسلامی بوده‌ام». این بخشی از نامه‌ای است که سال ۷۴ به دست مهندس مصطفی میرسلیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت رسید. پروفسور عدل در این نامه از وسابق علمی خود همچون تأسیس مکتب جراحی عدل، تربیت قریب به ۵۰۰ طبیب جراح و انجام بیش از ۶۰ هزار عمل جراحی اشاره کرده است. عدل در این نامه به خانه ابتدای کوچه سخنور به عنوان تنها دارایی خود که به صورت موروثی به وی رسیده، اشاره کرده و خریداری آن را به دولت پیشنهاد داده است. این چنین بود که منزل عدل خریداری و مرمت شد. این خانه مدتی دفتر تجمع مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و پس از آن به فرهنگستان هنر واگذار شد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید