no-image
--

خانه کدخدائی

اصفهان - اصفهان - محله پادرخت - خیابان ابن سینا - كوچه كدخدا

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : خانه قدمت / سال ساخت : دوره : قاجار امکان بازدید : دارد
 
 
اصفهان - اصفهان - محله پادرخت - خیابان ابن سینا - كوچه كدخدا

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
خانه کدخدائی توسط شهرداری اصفهان احیاء و كاربری جدیدی یافت خانه تاریخی منسوب به كدخدائی بنای ارزشمند متعلق به دوره قاجار است که در قالب طرح محور تاریخی ، فرهنگی ، گردشگری دردشت واقع شده است و ساختمان بر اساس سبک معماری دوره قاجار با شاه نشین ها ، ارسی ها و سه دری ها طراحی و ساخته شده و با گچبری، مقرنس و نقاشی مزین گردیده است.

مساحت ساختمان ۱۶۰۰ مترمربع و در مجموع شامل یك ورودی اصلی در حیاط ، ۱۴ فضای اصلی و تعدادی فضای فرعی از قبیل راهروها ، پله ها و پستوها می باشد. ساختمان به سبک معماری ایرانی و بر اساس دیوار باربر بنا نهاده شده است.
طاقها و سقفها با قوسهای پنج و هفت پوشش داده شده است. شاه نشین بنا با مقرنس ها و رنگ آمیزی طلایی و فیروزه ای زیبایی خاصی را نمایان ساخته است. اكثر اطاقها دارای شومینه هایی هستند كه با گچبری تزئین شده اند اما تنها شومینه شاه نشین است كه الوان سبز و قرمز در زمینه ای كرمی رنگ به آن جلوه می بخشد. مابقی فضاها نیز هركدام دارای گچبریها و مقرنسهای مختص به خود می باشند.

سه جبهه از حیاط این بنا دارای تزئینات و فقط جبهه جنوبی فاقد تزئینات می باشد. در بخش شمالی در نما سه ارسی بزرگ و دو درب ورودی مشاهده میشود كه ارسی میانی از بقیه دارای عرض بیشتری است. قسمت شرقی و غربی این بنا از لحاظ تركیب بندی و تزئینات مشابه بوده و فقط تفاوتی ناچیز در تقسیمات یكی از پنجره های ورودی نمای غربی به چشم می خورد كه پنجره اتاق سه دری آن دارای تزئینات بیشتری میباشد .
در این دو نما نیز فضای اصلی میانی با پنجره ای بزرگ در وسط ، دو درب كوچك در دو طرف آن و دو فضا با سه دری هایی زیبا در طرفین آن مشاهده میشود. در هر سه جبهه مقرنسهای گچی در بالای دربهای ورودی خودنمایی می كند.

سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان از تاریخ۸۲/۲/۳۱ مرمت و ساماندهی خانه تاریخی كدخدایی را آغاز نموده است. عملیات اجرایی در ۸۳/۹/۱ به پایان رسید و این مكان زیبا و قدیمی پس از احیا تغییر كاربری یافته و با نقشی جدید (كاربری اداری- محل جدید استقرار سازمان نوسازی و بهسازی ) از زوال و نابودی نجات یافت.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید