دارالفنون
دارالفنون
دارالفنون
دارالفنون
دارالفنون
دارالفنون
دارالفنون
دارالفنون

دارالفنون

آدرس استان تهران - شهرستان تهران - تهران - میدان امام خمینی - ابتدای خیابان ناصرخسرو
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز

عمارت دارالفنون به فرمان اميرکبير در شمال ارگ سلطنتى نهاده شد. نقشه آن کار ميرزا رضاى مهندس است که در زمان عباس ميرزا ، وليعهد فتحعلیشاه ، براى تحصيل به انگليس رفته بود. چهار طرف حياط مدرسه را پنجاه اتاق احاطه کرده و در برابر آنها ايوانى گسترده است. نخستين درِ ورودى مدرسه به سوى خيابان ارگ بود و درب فعلی که در خيابان ناصرخسرو است بعدها ساخته شد.
دارالفنون نام مدرسه‌ای است که به ابتکار میرزا تقی خان امیرکبیر در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار برای آموزش علوم و فنون جدید در تهران تأسیس شد. دارالفنون را می‌توان نخستین دانشگاه در تاریخ مدرن ایران دانست. در نوشته‌های ایرانی، تا خیلی وقت پیش، همه دانشگاه‌های خارجی را دارالفنون می‌خواندند.
ساختمان مدرسه پنجاه اتاق مربعی چهار در چهار ضلعی داشت که در چهار طرف حیاط قرار گرفته بودند. وضعیت ظاهری همه این اتاق‌ها «منقش و مذهب» توصیف شده که با نقاشی و گچبری رنگی تزئین شده بودند. جلو اتاق‌ها ایوان و سایبان ساخته بودند. در وسط حیاط مدرسه حوض بزرگی قرار داشت که در اطراف آن باغچه‌هایی برای کاشت درخت و ایجاد فضای سبز و گلکاری ایجاد شده بود.
حد فاصل باغچه‌ ها را خیابان‌کشی و با آجرهای بزرگ معروف به قزاقی فرش کرده بودند. در ضلع شرقی و در پشت کلاس‌ها چندین مغازه ساخته بودند که وزارت علوم و معارف در بالاخانه آنها مستقر بود. در ضلع شمالی و پشت ساختمان مخابرات امروزی محوطه‌ ای وسیع با چند اتاق کوچک و بزرگ قرار داشت که مخصوص دانشجویان شعبه نظامی و بعد از آنها موزیک بود.
دارالفنون مجهز به آزمایشگاه فیزیک و شیمی و داروسازی، چاپخانه، کتابخانه، سفره خانه یا غذاخوری بود. در یکی از اتاق های آن دو اسکلت برای آموزش دانشجویان پزشکی نگهداری می‌شد. در نیمه اول سال ۱۳۰۴ قمری نیرالملوک وزیر علوم با همکاری امین السلطان وزیر مالیه با خرید و تخریب خانه‌های ساکنان ضلع جنوبی مدرسه، تالار بزرگ نمایش را ساخت تا ناصرالدین شاه، که در سفر فرنگ با تئاتر آشنا شده بود، در آن به تماشای تئاتر بپردازد. ساختمان دارالفنون زمان امیرکبیر هشتاد سال پابرجا ماند و با وجودی که همچنان قابل استفاده بود، در سال ۱۳۰۸ تخریب شد. در این سال میرزا یحیی خان اعتماد الدوله قراگزلو وزیر معارف وقت ساختمان اولیه را در هم کوبید و با نقشه و نظارت مارکوف، مهندس روسی، ساختمان فعلی را به جای آن ساخت. علی اصغر حکمت وزیر فرهنگ وقت نیز در سال ۱۳۱۳ در شمال و جنوب، عمارتی را بر آن افزود. در حال حاضر در ورودی بنا در شمال شرقی مدرسه و رو به خیابان ناصر خسرو باز می‌شود. این دروازه به شیوه معماری سنتی دارای طاق زنجیره‌‌ای بلندی است. در دو سوی درگاه دو ستون استوانه‌‌ای نقره‌‌ای رنگ، طاق این دروازه را نگه داشته‌ است. درست بالای در دو لنگه‌ای چوبی و قهوه‌ای‌رنگ مدرسه واژه دارالفنون و سال تأسیس آن (۱۲۶۸ قمری) را بر کاشی نوشته‌ اند. ساختمان دو طبقه مدرسه در زمینی مستطیلی بنا شده‌ است. در رأس هر چهار ضلع چهار پلکان مارپیچی طبقه پایین مدرسه را به طبقه بالا متصل می‌کند.
ساختمان کنونی سی و دو کلاس درس دارد: دوازده کلاس در دو طبقه ضلع شرقی و به همان اندازه در ضلع غربی و هشت کلاس در دو طبقه ضلع شمالی. سالن های نمایش و غذاخوری نیز در ضلع جنوبی ساخته شده‌ اند. پیاده‌نظام، سواره‌نظام، توپ‌خانه، مهندسی، پزشکی و جراحی، داروسازی و کانی‌شناسی رشته‌هایی بود که در این مدرسه تدریس می‌شد. زبان فرانسه، علوم طبیعی، ریاضی، تاریخ و جغرافیا دروس مشترک همهٔ رشته‌ها بود. بعدها زبان انگلیسی، روسی، نقاشی و موسیقی به این درس‌ها افزوده شد.
رشته‌های تحصیلی در دارالفنون شامل هفت رشته پیاده‌نظام، سواره نظام، توپخانه، پزشکی و جراحی، داروسازی و کانی‌شناسی بود. کلاسهای هر درس و هر رشته ثابت و مشخص بود. پس از انقلاب مشروطیت و با ورود معلمین فرانسوی، اقداماتی اساسی برای بازسازی شأن علمی و جایگاه این مرکز آغاز شد و در سال ۱۲۸۵ «آئین‌نامه مدرسه دارالفنون» تدوین شد. براساس سیستم جدید، سال تحصیلی از شهریور ماه هر سال آغاز و تا خرداد ماه سال بعد پایان می‌یافت.

weather
14°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 11

اطلاعات اجمالی
نوعمدرسه
دورهقاجار-
شماره ثبت ملی۱۷۴۸
تاریخ ثبت ملی1375/08/26

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز
آدرس استان تهران - شهرستان تهران - تهران - میدان امام خمینی - ابتدای خیابان ناصرخسرو
weather
14°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 11

اطلاعات اجمالی
نوعمدرسه
دورهقاجار-
شماره ثبت ملی۱۷۴۸
تاریخ ثبت ملی1375/08/26
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید