--

دروازه قرآن

فارس - شیراز - مسیر اصفهان به شیراز - نرسیده به شهر شیراز

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : دروازه قدمت / سال ساخت : دوره : شماره ثبت ملی : ۱۸۰۰ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۷۵/۰۹/۱۹ امکان بازدید : دارد
 
 
فارس - شیراز - مسیر اصفهان به شیراز - نرسیده به شهر شیراز

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
دروازه قرآن یکی از دروازه‌های به جای مانده از دوره‌های قدیم در شیراز است که امروزه به عنوان یکی از آثار تاریخی این شهر به حساب می‌آید.
در قدیم شیراز دارای ۶ دروازه بوده است که هم اکنون فقط دروازه قرآن وجود دارد
این دروازه به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شده است. وجه تسمیه آن بخاطر قرآنی است ، که به دستور امیر در آن گذاشته شده بود تا مسافرین به سلامت از زیر آن عبور کنند. این طاق به مرور زمان به خرابی رفت ، تا این که درزمان کریم خان زند از نوساخته شد و قرآن معروف به هفده من که منسوب به خط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در اتاقک بالای آن گذاشته شد. قران مذکور در حال حاضر در موزه پارس شیراز نگهداری می‌شود.
این دروازه با نابخردی شهرداری شیراز در سال۱۳۱۵شمسی با دینامیت ویران شد. باردیگر این دروازه با بلندنظری یکی از بازرگانان معروف شیراز بنام حسین ایگار در سال ۱۳۲۸شمسی تجدید بنا گردید.
در اتاقکهای کناری این بنا، ایگار و همسرشان دفن گردیده‌اند.
دروازه قرآن در دوره قاجاریه به علت وقوع چندین زلزله دچار صدمات زیادی شد که محمد زکی خان نوری آنرا تعمیر نمود. این بنا در گذشته طاق قرآن نیز نامیده شده‌است.
در بالای دروازه قرآن دو نسخه قرآن دست نویس به خط ثلث عالی منسوب به ابراهیم سلطان نوه شاهرخ تیموری قرار داشت. در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی دو قرآن خطی موجود در آن به موزه پارس انتقال یافت که همچنان در این موزه نگهداری می‌شوند.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید