--

دریاچه شورابيل

اردبیل - اردبیل - خیابان دانشگاه مسیر دانشگاه محقق اردبیلی - دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه پیام نور (۲ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال)

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : دریاچه قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
اردبیل - اردبیل - خیابان دانشگاه مسیر دانشگاه محقق اردبیلی - دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه پیام نور (۲ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال)

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
دریاچه شورابیل ، با ارتفاع ۱۳۶۵ متری از سطح دریا، یکی از جاذبه‌های طبیعی اردبیل می‌باشد که قدمتی بسیار قدیمی‌تر از دریاچه ارومیه دارد. دریاچه شورابیل در حریم شهری اردبیل قرار دارد و شهرک‌های کوثر، مهر، راه و ترابری، دادگستری ، ولیعصر، و دانشگاه‌های محقق اردبیلی ، پیام نور ، علوم پزشکی ، و نیز نمایشگاه بین‌المللی اردبیل در حاشیهٔ این دریاچه قرارگرفته‌اند. این دریاچه در گذشته بسیار شور بوده است، ولی امروزه با افزودن آب شیرین به آن از شوری آن کاسته شده است. به‌طوری که نوعی ماهی قزل آلا در آن پرورش داده می‌شود و گستردگی آن به ۱۸۰ هکتار افزایش یافته است. همچنین، پلیکان های خاکستری، اردک چشم طلایی، اردک تاجدار، غاز خاکستری، غاز زنگوله بار، لک لک سیاه و… از پرندگان مهاجر و دراج، قرقاول، مرغابی، خوتکا، چنگر، حواسیل، آنگوت و… از جمله پرندگان بومی هستند که در دریاچه زیبای شورابیل به چشم می خورند .
تا پیش از افزوده‌شدن آب شیرین به این دریاچه، ساکنان منطقه و به‌ویژه کسانی که از ناراحتی پوستی و درد مفاصل رنج می‌بردند، از گل دریاچه به پوست خود می‌مالیدند و از گل آن به شهرهای دیگر نیز می‌بردند تا مصرف کنند؛ اما از زمانی که آب شیرین به آب دریاچه اضافه شده دیگر خاصیت درمانی خود را از دست داده‌است. اکنون دریاچه شورابیل، دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است که از آن جمله می‌توان به امکانات قایق رانی، پیست دو و میدانی، پیست دوچرخه سواری، باغ وحش، تعدادی هتل (مجتمع توریستی کوثر و هتل شورابیل)، یک شهربازی روباز و یک شهربازی سرپوشیده اشاره کرد. همچنین، این دریاچه از مناطق "شکار ممنوع" استان اردبیل می‌باشد.
جهت اقامت توریست خارجی و میهمانان داخلی، «هتل شورابیل با درجه‌بندی دوستاره در ساحل شمالی دریاچه» و همچنین «مجتمع توریستی کوثر با درجه‌بندی سه ستاره و با امکانات چهل و شش واحد سوئیت ویلائی و سالن کنفرانس و سالن همایش و دو رستوران و کافی شاپ، کافی نت و سالن ورزشی درزمینی به وسعت ۲۶۱۲۵ متر مربع در ساحل جنوبی دریاچهٔ شورابیل» ساخته شده‌است.


نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید