no-image
--

دریاچه مور زرد زیلایی

کهگیلویه و بویراحمد - یاسوج - 180 کیلومتری شمال غربی یاسوج

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : دریاچه قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
کهگیلویه و بویراحمد - یاسوج - 180 کیلومتری شمال غربی یاسوج

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
دریاچه مور زرد زیلایی یاسوج یکی از دریاچه‌های طبیعی یاسوج است که چشم‌اندازی رویایی دارد و به‌ صورت سه دریاچه است که یکی بزرگتر از دو تای دیگر است و این سه دریاچه زیبا تقریبا سه کیلومتر از هم‌دیگر فاصله دارند و درای وسعت زیادی هستند. این دریاچه‌ها در ارتفاع ۲۱۸۰ متری از سطح دریا واقع شده و بیش از ۳۵ هکتار مساحت دارند.

آب این دریاچه از چشمه‌های کارستی و روان‌آب‌های سطحی تأمین می‌شود. میانگین عمق این دریاچه را حدود ۸ متر دانسته‌اند.

دریاچه مور زرد زیلایی ، آبزیان مختلفی وجود دارد. از جمله این آبزیان می‌توان به انواع ماهی‌ها به ویژه ماهی کپور معمولی، قورباغه، مارآبی، مارماهی، لاک‌پشت و خرچنگ که در دریاچه زندگی می‌کنند، اشاره کرد. پرندگان آبی همچون مرغ ماهی‌خوار، اردک و غاز نیز در اطراف این دریاچه دیده شده‌اند. در قسمت غربی دریاچه مور زرد، دریاچه دیگری به نام «هپر» قرار دارد که از دریاچه مور زرد کوچک‌تر است، اما شرایط طبیعی آن از نظر آبزیان و پرندگان، همانند دریاچه مور زرد است. آب این دریاچه از طریق یک راه باریک به آب رودخانه ریش در منطقه سادات شاه غالب شهرستان کهگیلویه می‌ریزد و از آنچا پس از طی مسافتی، به رود کارون می‌پیوندد.

چشمه‌‌هاى متعددى در اطراف دریاچه مور زرد زیلایی مى‌جوشند. حداکثر و متوسط عمق دریاچه مور زرد به ترتیب ۱۴ و ۸ متر است.
منطقه اطراف این دریاچه پوشیده از گل‌های زرد، درختان کوهی و زمین‌های زراعتی سرسبز است که زیبایی دریاچه مور زرد را دو چندان می‌کند.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید