--

رستم باغ

تهران - تهران - تهران - تهرانپارس - چهارراه اشراق - خیابان دکتر جشنواره

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : باغ قدمت / سال ساخت : ۱۳۳۶ دوره : پهلوی امکان بازدید : دارد
 
 
تلفن : ۶۶۷۱۸۱۲۷ -
تهران - تهران - تهران - تهرانپارس - چهارراه اشراق - خیابان دکتر جشنواره

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
رستم باغ ، باغی است موقوفه که در سال ۱۳۳۶ شمسی با همت بزرگ مردی به نام ارباب رستم معروف به ارباب رستم گیو ، مؤسس بنیاد خیریه گیو ، رئیس انجمن و نماینده زرتشتیان در مجلس شورای ملی و سناتور مجلس سنا ساخته شده است.

ساختن چندین آب انبار، درمانگاه ، دبستان ، و مجتمع فرهنگی اجتماعی از جمله کارهای رستم‌گیو است. هدف ارباب رستم از بنای ساختمان و باغ ، اسکان تعدادی از زرتشتیان نیازمند بوده تا بتوانند آداب و رسوم خود را بجا بیاورند.

رستم باغ نمونه‌ای از مجموعه‌هایی است که زرتشتیان در کشورهای هند و چین ساخته‌اند و ارباب رستم در سفرهای خود به این کشورها با چنین باغ و بناهایی آشنا شد و پس از بازگشت به ایران، در سال ۱۳۳۶ شمسی تصمیم گرفت چنین باغی را بنا نهد و از آنجا که وارث و فرزندی هم نداشت آن را در اختیار زرتشتیان قرار داد.
رستم باغ ، ۲۵هزار مترمربع مساحت دارد و ۹۳ خانوار با جمعیتی حدود ۴۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند.

رستم گیو به همراه همسرش مدتی را در یکی از ساختمان‌های دوطبقه ابتدای باغ که متعلق به خود او بود زندگی می‌کرد که در حال حاضر از آن به عنوان ساختمان مدیریت باغ استفاده می‌شود. درون باغ سالن‌های پذیرایی و اجرای مراسم دینی، معبد و بیش از ۸۰ ساختمان مسکونی قرار دارد. خانه‌های مجتمع همگی ۲ طبقه هستند و در هر بنا ۲ خانواده زندگی می‌کند.

در میان ساختمان‌های شمالی ، جنوبی و شرقی ۲ حوض بزرگ و گرد به فاصله ۱۰۰ قدم و به موازات هم ساخته شده‌اند که اطراف آن را درختچه‌ها و گل‌های تزئینی فرا گرفته اند. در سال‌های ۱۳۳۶ و ۱۳۳۷ که این بنا توسط ارباب رستم ساخته شد ، در تهرانپارس فقط زمین‌های کشاورزی قرار داشت و از شهر دور بود و ساکنان این مکان برای عبادت ناگزیر بودند به معبدهای درون شهر رفت‌وآمد کنند. از همین رو ، ارباب رستم تصمیم می‌گیرد که معبدی در داخل باغ بسازد. ساختمان معبد نمای سنگی سفید و دیوار کنگره‌ای دارد. به علاوه چهار ستون در جلو در ورودی آن زیر طاقی قرار گرفته‌اند و سر ستون‌های سنگی ، هر کدام چهار سر گاو دارند. نرده‌های طوسی‌رنگ و کف حیاط معبد که با موزاییک پوشانده شده خیلی کهنه به نظر نمی‌رسند. خود معبد از سطح زمین با چند پله جدا می‌شود. درون معبد با فرش ، قالی ، پرده‌ها و تابلوهای گرانقیمت تزئین شده و اتاقی در این معبد وجود دارد که آتشکده آن محسوب می‌شود و موبدی که در آنجا اوستا می‌خواند و از آتش مراقبت می‌کند تا خاموش نشود. در نمای بیرونی معبد فرشته آسمانی با رنگ زرد و بال‌های بزرگ و کلمه اوستایی قدیم خشنوتره اهور هه مزدا تصویر شده است. علاوه بر آن، عبارات معروف پندار نیک ، گفتار نیک و کردار نیک بر روی کاشی‌هایی نقش زده شده‌‌اند.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید