no-image
--

رودخانه‌ باهو کلات

سیستان و بلوچستان - چابهار - ۴۷ کیلومتری جنوب شرقی ایرانشهر - ۳۸ کیلومتری شمال غربی سرباز

محل زندگی تمساح ایرانی

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : رودخانه قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
سیستان و بلوچستان - چابهار - ۴۷ کیلومتری جنوب شرقی ایرانشهر - ۳۸ کیلومتری شمال غربی سرباز

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
رودخانه باهوکلات یکى از پرآب‌ ترین رودخانه‌هاى استان سیستان و بلوچستان و عامل اصلى حیات و زندگى در جنوب بلوچستان به حساب مى‌آید که آب‌هاى مناطق وسیعى از صفحات جنوبى شهرستان ایرانشهر (بخش‌هاى سرباز، بمپور، راسک) و شهرستان‌ چابهار (بخش‌هاى دشتیارى قصر قند) را جمع‌آورى کرده و به دریاى عمان سرازیر مى‌کند و محل زندگی تمساح ایرانی، بازمانده خزندگانی است که در حدود ۲۶۵ میلیون سال پیش می‌زیسته اند.

رودخانه باهوکلات از کوه پیرآباد در ۴۷ کیلومترى جنوب شرقى ایرانشهر و ۳۸ کیلومترى شمال غربى سرباز سرچشمه مى‌گیرد و به نام رودخانه رگاب (ریگاب) دهستان سرباز را به سوى جنوب شرقى طى مى‌کند.

در سر راه با دریافت آب رودهاى مهجکا، سیاه کئور، بگنان و هیچدر در جهت سرباز سرازیر مى‌گردد. در این محل با رودخانه قوامک یکى شده و به نام رود سرباز به سوى جنوب غربى از دره‌هاى تنگ و پرپیچ و خم عبور مى‌کند و با رودخانه اسپکار همراه مى‌شود.

در این ناحیه با رودخانه‌هاى سوهون تنگ و سوران آب درهم مى‌آمیزد و سد پیشین را پشت سر مى‌‌گذارد و به سوى جنوب غربى روان مى‌گردد. پس از دریافت یکى دو رود دیگر به دهستان باهوکلات در شهرستان چابهار داخل مى‌شود. رودخانه باهوکلات در ۹۰ کیلومترى شرق چابهار به خلیج گواتر در دریاى عمان سرازیر مى‌شود.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید