--

روستای ابیانه

اصفهان - نطنز - 40 کیلومتری شمال غربی نطنز

روستای سرخ ایران

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : روستا قدمت / سال ساخت : دوره : سلجوقیان شماره ثبت ملی : ۱۰۸۹ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۵۴/۰۵/۳۰ امکان بازدید : دارد
 
 
اصفهان - نطنز - 40 کیلومتری شمال غربی نطنز

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
روستای ابیانه ، در ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان نطنز، در دامنه کوه کرکس واقع شده است.
ارتفاع از سطح دریا در این روستا ۲۲۲۲ متر می‌باشد. به اعتبار معماری بومی و بناهای تاریخی پرتنوع آن، از روستاهای مشهور ایران است.

روستای ابیانه با آب و هوای معتدل، دارای موقعیت طبیعی مساعدی است. بافت ساختاری خانه های روستا، حلزونی شکل بوده که مربوط به سه دوره سلجوقیه، صفویه و قاجاریه می باشد.
بیشتر خانه‌ها به شکل مکعب با درب و پنجره مشبک چوبی ساخته شده که به صورت پلکانی بر روی هم قرار گرفته است. ساختمان های کهن روستا، با پوششی از خاک سرخ رنگ، در شیب یکنواخت دامنه خاکستری کوه، چون شعله های رقصنده آتش بر دل خاکستر دیده می شود. این خاک سرخ، خاصیتی در بر دارد که هر چه باران بخورد محکم تر می شود. سندی که دقیقاً قدمت زمانی ابیانه را معلوم کند در دست نیست. ولی پیشینهٔ هزار و پانصد ساله را برای آن تخمین می‌زنند و آن را از کهن‌ترین زیستگاه‌های انسانی در حاشیه دشت کویر ایران می‌دانند.

این آثار نشان‌دهنده قدمت تاریخی این زیست‌گاه انسانی است.
قدیمی‌ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده‌ای است که مانند دیگر بناهای دِه در سراشیبی قرار گرفته‌است. آتشکده ابیانه را نمونه‌ای از معابد زرتشتی دانسته‌اند که در جوامع کوهستانی ساخته می‌شد. در بخش میانی نزدیک آتشکده یک اقامتگاه سنتی به نام هارپاک وجود دارد.
همچنین، روستای ابیانه دارای یازده مسجد است که مهمترین اثر تاریخی آن، مسجد جامع و قدیمی‌ترین اثر تاریخی این مسجد منبر چوبی منبت‌کاری آن است که در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده‌است. مسجد قدیمی دیگر ابیانه مسجد برزله است که دارای فضای دلبازی است و روی لنگه در شرقی آن سال ۷۰۱ هجری قمری نوشته شده‌است که مربوط به دوره ایلخانان است. مسجد تاریخی دیگر ابیانه مسجد حاجتگاه است که کنار صخره‌ای در کوهستان بنا شده و بر در ورودی شبستان آن تاریخ ۹۵۲ هجری قمری مشاهده می‌شود.
علاوه بر این، روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است: یکی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا که به گفته اهالی از فرزندان امام موسی کاظم بوده‌اند و زیارتگاه دیگر "ابیانه هینزا" نامیده می‌شود. همچنین، ابیانه سه قلعه دارد. این سه قلعه‌ مربوط به دوره‌های یاغی‌گری بوده که مردم برای حفظ امنیت خود در مقابل یاغی‌های محلی ساخته‌اند و در آن به نوبت کشیک می‌داده‌اند.

این قلعه ها عبارتند از:
۱. پال همونه یا تخت‌هامان که در جنوب غربی ابیانه قرار دارد و متعلق به محله بالا و یوسمون است. این قلعه حدود ۲۰۰ سال پیش ساخته شده و سند ساخت آن نیز موجود است. در این سند سهم افراد در ساخت قلعه مشخص شده‌است.
۲. قلعه هرده که در شمال شرقی روستا قرار دارد و به محله هرده تعلق دارد.
۳. قلعه پاله که در شمال غربی روستا قرار دارد و به محله پل تعلق دارد. ابیانه دارای دو هتل به نام هتل ابیانه و هتل ویونا است.

بهترین فصل برای مسافرت به روستای ابیانه ، بهار و تابستان است. البته پاییز و زمستان نیز زیبایی و مخاطبان خاص خود را دارد و می‌توان در این ایام از تورهای فصلی هتل ابیانه استفاده نمود. ایام نوروز، تاسوعا و عاشورا بازدیدکنندگان زیادی برای دیدن این روستای تاریخی به ابیانه می‌آیند.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید