no-image
--

روستای ایگل

تهران - تهران - تهران - جاده لشگرک - سه کیلومتری فشم - به سمت اوشان - روستای ایگل

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : روستا قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - تهران - جاده لشگرک - سه کیلومتری فشم - به سمت اوشان - روستای ایگل

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
روستای ایگل در استان تهران واقع است . در فاصله حدود ۲۵ کیلومتری شمال شرق تهران و ۴ کیلومتری غرب اوشان، روستای آباد و پر رونقی می باشد. این روستا از روستاهای دهستان رودبار قصران، بخش رودبار قصران مربوط به شهرستان شمیران استان تهران است.جمعیت آن، بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۴۲۱ نفر در ۱۳۱ خانوار بوده است.

زبان مردم ایگل مانند دیگر روستاهای رودبار قصران ، تاتی است. به روستای ایگِل (EGEL)، ایگُل (EGOL) هم می‌گویند. بیشتر جمعیت ثابت ایگل به باغداری و دامداری مشغول هستند ومحصولاتشان اکثراً گیلاس، آلبالو، سیب و گردو است. در باغ‌های روستا میوه‌هایی از قبیل آلو زرد، آلو سیاه و آلوچه دیده می‌شود.

اهالی روستای ایگل با شروع فصل سرما و کم شدن علوفه، اوایل پاییز گوسفندان خود را همراه با چوپان‌ها به مناطق گرمسیر تهران مثل شهری ری و ورامین فرستاده و با آغاز بهار، مجدداً به روستا برگردانده می‌شوند. البته این ییلاق و قشلاق کردن گوسفندان فقط مختص ایگل نبوده بلکه سایر روستاها نیز به این کار مبادرت می‌ورزند. به طورکلی، جمعیت ایگل در تابستان بالغ بر ۸۰۰ نفر است که در زمستان به کمتر از نصف تقلیل می‌یابد.

آب آشامیدنی روستا نیز از چشمه‌ پرآبی بنام «هرَج جاری» واقع در ارتفاعات غرب روستا تأمین می‌شود. این چشمه در مسیر اصلی باغات و آبشار ایگل قرار دارد. در جهت پاکیزه نگه‌داشتن آب رودخانه و نهرها، برای آب‌خوری گوسفندان محل و نقطه خاصی را در نظر گرفته‌اند و به چوپان‌ها سپرده‌اند که به هیچ وجه گوسفندان را در ارتفاعات بالای آبشار برای خوردن آب به پای رودخانه اصلی نبرند. از این‌رو حتی گاهی آب نهرهایی که از میان باغ‌هایشان می‌گذرد را به مصرف آشامیدن نیز می‌رسانند. همچنین، ایگل از جمله روستاهایی است که در منطقه بیشترین باغ‌ها را دارا است. وجود آب فراوان و باغات نسبتاً وسیع عامل اصلی توسعه این روستا است.
بافت قدیم و بناهای تاریخی-فرهنگی مانند مسجد،حسینیه،حمام و خانه های تاریخی ایگل طی چند سال اخیر کاملا تخریب شده و بجای آن ساختمان های جدید برپا گردیده است.
ایگل دارای پنج محله می باشد :

بالاده
پائین ده
جالیز
ویرانی
لوار

از طوایف آن می توان به : آقا بیک، کمالی، حسینی، چناری و غزازانی اشاره کرد. در منتهی الیه جنوب غربی روستای ایگل و در دامنه شرقی ارتفاعاتی که نهایتاًبه قله توچال منتهی می شود و خانه های ده در آن قسمت واقع شده است،در جبهه شرقی و پایین صخره سنگی که در مجاورت ده و خانه های آن قرار دارد راهرو و زیر زمینی وجود دارد که اکنون ورودی آن مسدود می باشد. چنانچه کسی بخواهد وارد آن شود باید جنوب شرقی صخره را به فاصله حدود یک نیم متر خاکبرداری نماید تا راه ورود به راهرو یا غار نمایان شود.این غار یا راهروی زیر زمینی در نزد اهالی روستا به تخت کیقباد و یا قلعه کیقباد شهرت دارد.

در کاوشی که در سال ۱۳۷۹ به وسیله اداره کل میراث فرهنگی استان صورت گرفت ملاحظه گردید تمامی مسیر غار یا راهروی زیرزمینی دست کنده بوده و قطعاتی از سفالهای قرون ۸ و ۹ در آن یافت شد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید