--

روستای تنگی سر

کردستان - سنندج - سنندج- بخش موچش- دهستان گاورود- روستای تنگی سر

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : روستا قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
کردستان - سنندج - سنندج- بخش موچش- دهستان گاورود- روستای تنگی سر

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
روستای تنگی سر از روستاهای پلکانی کردستان می باشد که به گفته بومیان روستای تنگی سر بیش از هزار سال قبل تاکنون مردمانی در دل این کوه ها زندگی می کرده اند.

روایت های مختلفی نیز خصوص دلایل نامگذاری این روستا به عنوان تنگی سر نیز وجود دارد ولی تاکنون هیچ مرجع رسمی و دانشگاهی در این باره اظهار نظر نکرده است ولی گفته می شود به دلیل وجود دره های پست و کوه های سربه فلک کشیده نام این روستا تنگی سر گذاشته شده است.

جمعیت روستای تنگی سر بیش از دو هزار نفر است و بالغ بر ۵۰۰ خانوار در آن زندگی می کنند و هر چند که بخش زیادی از جاده دسترسی به این روستا نامناسب است و در روزهای زیادی از فصل زمستان با بارش برف های سنگین مسدود می شود.

ویژگی های خاص معماری روستایی در استان کردستان که بام خانه جلویی به عنوان حیاط خانه پشتی مورد استفاده قرار می گیرد در روستای تنگی سر نیز وجود دارد و به دلیل شیب بسیار زیادی محل استقرار روستا برای رسیدن به منازل مسکونی انتهای روستا باید از تعدادی بی شمار پله عبور کرد.

چهار طرف روستای تنگی سر از کوه های سربه فلک کشیده پوشیده شده است و به همین دلیل نیز فقط از دل این روستا می توان بخش محدودی از آسمان را به نظاره نشست و به همین دلیل حتی در روزهای گرم تابستان نیز این کوه ها باعث می شود که وضعیت هوای این روستا دلپذیر باشد.

مردم ساکن در روستای تنگی سر کرد زبان هستند و پوشش آنها همانند سایر مناطق روستایی در استان کردستان لباس محلی است و شغل اکثریت قریب به اتفاق آنها کشاورزی و دامداری است .
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید