روستای هیر
روستای هیر
روستای هیر
روستای هیر

روستای هیر

پایتخت زغال اخته ایران

آدرس استان قزوین - شهرستان قزوین - جاده باراجین - جاده بهرام آباد به رازمیان - روستای هیر
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز

روستای هیر، روستایی است در بخش رودبار الموت غربی شهرستان قزوین واقع در استان قزوین در ایران. رودخانه نینه رود آن را سیراب می‌سازد و دارای معدن زغال سنگ می‌باشد.
روستای هیر کوهستانی و سردسیر است و زبان مردم این روستا دیلمی تاتی است
روستای هیر در ۶۵ کیلومتری شمال قزوین قرار دارد. در لغتنامه دهخدا هیر، به مفهوم آتش معنی شده و روستای هیر، روستای زیبا با اقلیمی خوش و دارای رودخانه‌ای زیبا به نام نینه رود شرح داده شده‌است. روستای هیر در کنار کوهی سنگی به نام «لتر تله» قرار دارد. «تله» در زبان محلی این روستا به معنی صخره می‌باشد. باغستانهای زیبا و سرسبز نیز چون نگینی آن را در بر گرفته‌است. این روستا در شمال استان قزوین در بخش رودبار الموت غربی و در بین کوه‌های مرتفع البرز واقع است . روستای هیر با روستاهای ویار، دربند، سوگاه، زردچال، لتر، پراچان، قسطین، میلک، ورگیل و چهارناحیه همسایه بوده و از شمال با ناحیه اشکورات استان گیلان همجوار است. جاده آن آسفالته بوده و از شمال شهر قزوین بعد از گذشتن از مناطق باراجین، زرشک، فلار، بهرام آباد، رازمیان و زردچال به روستای هیر می‌رسد و از آنجا نیز به رحیم آباد و رودسر منتهی می‌شود. مطابق آمارهای رسمی دهه ۴۰ شمسی، هیر بزرگترین و پرجمعیت‌ترین روستای منطقه الموت بوده که طی چند دهه اخیر حدود نیمی از جمعیت ۳۵۰۰ نفری آن به قزوین مهاجرت نموده‌اند.

"وگل" چشمه‌ای جوشان و دارای آبی گوارا و مفید و فوق العاده سبک و بی‌نظیر است که آب آن با برند وگل و به صوررت بسته‌بندی به سراسر ایران ارسال می‌شود . چشمه "وگل " سرمنشا رودخانه نینه رود است . نینه رود رودی خروشان با آبی گوارا و خنک در طول قرون همواره مورد تمجید مورخین قرار داشته و از آن به عنوان رود شفابخش یاد شده‌است. این رودخانه از چشمه وَگُل در ۷ کیلومتری شمال هیر و در مجاورت روستای ویار سرچشمه می‌گیرد.

هیر را آتش معنا کرده‌اند. قدمت این روستا به روایتی به دوران پیش از اسلام بر می‌گردد. زمانی که آتش در فرهنگ ایران باستان جایگاهی ویژه داشت. آثار تاریخی زیادی در گذشته در این روستا موجود بوده که متأسفانه به علت عدم توجه مسئولان امروزه اکثر آن‌ها یا به سرقت رفته‌اند یا از بین رفته‌اند.

مکان های دیدنی روستای هیر عبارتند از :

• رودخانه زیبا و خروشان نینه رود با آبی سرد و گوارا در فصل تابستان
• چشم‌انداز زیبای کوه سنگی معروف به «لترتله» و غار زیبای «اسکول» در مرکز کوه
• باغات سنتی مناطق «دارستان» و «پیشتین» (دارای هوای خنک در طول سال)
• چشمه «وَگُل» در فاصله ۷ کیلومتری شمال روستا. آب گوارای این چشمه را امروزه می‌توانید در داخل بطری «آب معدنی طبیعی وگل » تهیه کنید.
• گورستان قدیمی روستا برجای مانده از دوران زرتشت
• امامزاده «شاه رشید»
• غار تاریخی «ملک شاه بر روی کوهی در جنوب شرقی روستا و مرز روستای «دربند»
• صحرای «شنگل» و «لیرم» و «انارت»
• کوه صخره‌ای سرکه (به زبان محلی سرکه‌ای تله)
• باغهای جوان گِل کِند
• خانه‌های گلی و سنتی در منطقه ی قلعه ی روستا که قدمتی بالغ بر 500 سال دارند
• مجموعه توریستی و گردشگری طلاسر در مجاورت رودخانه نینه رود و مزارع پرورش ماهی قزل آلا


جشن زغال اخته ، جشن شکرگزاری است که در روستا هیر از توابع رودبار شهرستان استان قزوین برپا می‌شود که شامل موسیقی و آواهای محلی، بازی‌های سنتی و توزیع محصول زغال اخته می‌باشد و هرساله مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد. محصول زغال اخته در استان قزوین با سطح زیرکشت ۸۵۰ هکتار رتبه نخست را در کشور دارد. زغال اخته یکی از محصولات ناشناخته باغبانی کشور است که مانند هر محصول دیگر باغبانی دارای مزیت‌های متفاوت از قبیل ارزش غذایی و دارویی متنوع، ارزآوری، صادراتی و سودآوری برای باغداران است

weather
22°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 18

اطلاعات اجمالی
نوعروستا
دوره
شماره ثبت ملی
تاریخ ثبت ملی

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز
آدرس استان قزوین - شهرستان قزوین - جاده باراجین - جاده بهرام آباد به رازمیان - روستای هیر
weather
22°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 18

اطلاعات اجمالی
نوعروستا
دوره
شماره ثبت ملی
تاریخ ثبت ملی
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید