--

روستای کندوان

آذربایجان شرقی - اسکو - ۲۲ کیلومتری جاده شهرستان اسکو به کندوان- روستای صخره ای کندوان

تنها روستای صخره ای جهان که در آن سکونت وجود دارد

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : روستا قدمت / سال ساخت : دوره : شماره ثبت ملی : ۱۸۵۷ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۷۶/۰۲/۱۵ امکان بازدید : دارد
 
 
آذربایجان شرقی - اسکو - ۲۲ کیلومتری جاده شهرستان اسکو به کندوان- روستای صخره ای کندوان

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
روستای کندوان ، در دامنه سرسبز سلطان داغی، در ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو و ۶۲ کیلومتری جنوب غربی تبریز قرار دارد و تنها روستای صخره ای در جهان است که در حال حاضر در آن سکونت می شود و پیشینه تاریخی هفت هزار ساله دارد.

این روستای تاریخی و باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌است که به‌دلیل شکل خانه‌های آن که به‌ مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند، آن را کندوان نامیده‌‌اند.
روستای کندوان در دامنه‌های سهند قرار دارد و به خاطر معماری صخره‌ای آن که در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوه‌های سهند ایجاد شده‌است، معروف است. توده‌ها و گدازه‌های مذاب آتشفشانی، به وسیله باد، برف و باران در طی هزاران سال متمادی شکل گرفته و به فرم کران درآمده است.

معماری بومی روستای کندوان معماری صخره‌ای می‌باشد.
تاریخچه ی سکونت در این روستا به قرن هفتم هجری می رسد. در آن دوران، مردم روستای حیله ور که در ۲ کیلومتری غرب کندوان زندگی می کرده اند، تصمیم می گیرند تا از چنگال مغول ها در امان بمانند و به همین دلیل به دشت کنار یعنی کندان می‌روند. آنها کم کم شروع به کندن روستا با دست می کنند تا بتوانند در دل آن برای خود پناهگاهی بسازند و این چنین می شود که سکونت در روستای کندوان آغاز می‌شود. در حقیقت آنچه به کندوان هویت باستانی و تاریخی داده‌است، وجود ۱۱۷ خانواده و منزل مسکونی درون توده‌های مخروطی و هرمی شکل صخره‌هاست.
می‌توان گفت وجه تسمیه کندوان به خاطر خانه‌های کندویی شکلی است که در دل این صخره‌های مخروطی قرار گرفته‌اند. اجزای خانه‌ها شامل تنور، اتاق‌ها، صندوق خانه، آشپزخانه و… بوده و قطر دیوارها بین ۲ تا ۳ متر است. آبریزها اکثراً در کنار معابر و در خارج از کران‌ها و محیط مسکونی قرار داشته و هرچند خانواده به طور مشترک دارای یک آبریز هستند. آبریزها اکثرا دارای چند محل نشیمن و انباره می‏باشد که بستگی به شیب زمین دارد. به خاطر قطر و ضخامت زیاد کران‌ها، ایجاد نورگیر در طبقات پایین کار بسیار مشکلی است،

بدین مناسبت نورگیرها اغلب در طبقات بالا واقع شده ‌اند. جنس پنجره‌ها از چوب بوده اغلب به شکل شطرنجی و در آنها قطعات کوچک شیشه تعبیه شده است. وجود آب معدنی، خانه‌های منحصر به فرد، دره‌های سرسبز و خرم، آب و هوای مطبوع و لبنیات و عسل مرغوب کوهستان، سبب جذب تعداد کثیری مسافر از نقاط دور و نزدیک به این روستا به خصوص در فصول مساعد سال می شود.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید