سد قلعه چای

سد قلعه چای

آدرس استان آذربایجان شرقی - شهرستان عجب شیر - ۲۰ کیلومتری عجب شیر
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز

سد قلعه چای عجب شير روی رودخانه قلعه چای واقع شده است که با هدف استحصال ۵۵ ميليون مترمكعب آب از آب رودخانه قلعه‌ چای و همچنین آبياری ۱۱ هزار و ۹۰۰ هكتار از اراضی پاياب ساخته شده است.

با اجراي سد قلعه چای ۶۷۰۰ هكتار از اراضی پاياب سد، بهبود و ۵۲۰۰ هكتار نيز توسعه یافته و ۸۵۰۰۰ تن از محصولات اصلی و ۲۰۶۰ تن از محصولات فرعی توليدی منطقه افزايش یافته است.

سد قلعه چای از نوع خاكی با هسته ناتراوای رسی است كه طول تاج آن ۳۳۶ متر، عرض تاج ۱۰ متر و ارتفاع آن از پی ۸۵ متر، طول درياچه سد ۳/۵ كيلومتر در رقوم نرمال است.

حجم مفيد سد قلعه چای ۴۰ ميليون مترمكعب است كه قابليت تنظيم ۵۵ ميليون مترمكعب را دارد و سرريز سد از نوع آزاد و خارج از بدنه سد كه طول آن ۴۵ متر است مي ‌تواند ۱۱۷۰ مترمكعب در ثانيه سيلاب را تخليه كند و متوسط دبی رودخانه ۲/۴ مترمكعب در ثانيه می باشد كه متوسط حجم آورد سالانه آن در محل احداث سد ۷۶ ميليون مترمكعب می باشد.

تجهيزات هيدرو مكانيكال سد قلعه چای شامل قسمتهايی به شرح زير است:

  • آبگير تحتانی كه دارای آشغالگير، دريچه رولر گيت و تجهيزات بالابر آشغالگير می باشد كه با توجه به موقعيت آن در رقوم پايين آبگيری قرار دارد.
  • آبگير فوقانی كه تجهيزاتی همانند آبگير تحتانی دارد با اين تفاوت كه در رقوم نرمال بالاتر آبگيری مستقر است.
  • مسير هدايت آب به سمت شيرخانه كه شامل بل ماوس و لوله ها و ترانزيشن و Expansion و ... می باشد.
    قسمت شيرخانه ميانی كه از يک شير پروانه ای به قطر ۱۶۰۰ ميليمتر، يک با پس و يک جرثقيل زنجيری جهت جابجا كردن شير پروانه ای تشكيل شده است.

شير خانه اصلی شامل شيرهای پروانه ای با قطرهاي ۳۰۰ و۵۰۰ و۸۰۰ و۱۰۰۰ ميليمتر، انواع شيرهای سوزنی با قطرهای ۳۰۰ و ۴۰۰ و ۵۰۰ و ۸۰۰ ميليمتر،  هاول بانگر با قطر ۵۰۰ ميليمتر، بای پس، شير هوا و لوله های با قطرهای مختلف متناسب با شيرها، دريچه های اضطراری و سرويس كه هر دو دريچه های كشويی هستند ‌و جرثقيل سقفی اتاق شيرخانه است.

weather
15°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 9

اطلاعات اجمالی
نوعسد
دورهجمهوری اسلامی-
شماره ثبت ملی
تاریخ ثبت ملی

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز
آدرس استان آذربایجان شرقی - شهرستان عجب شیر - ۲۰ کیلومتری عجب شیر
weather
15°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 9

اطلاعات اجمالی
نوعسد
دورهجمهوری اسلامی-
شماره ثبت ملی
تاریخ ثبت ملی
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید