no-image
--

شهر کوخرد هرنگ

هرمزگان - بستک - شهرستان بستک- بخش کوخرد- دهستان هرنگ- روستای هرنگ

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : شهر قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
هرمزگان - بستک - شهرستان بستک- بخش کوخرد- دهستان هرنگ- روستای هرنگ

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
شهر کوخرد هرنگ با ادغام روستای کوخرد و روستای هرنگ تشکیل گردیده است.
ظاهرا ساکنان اولیه کوخرد زرتشتی بوده‌اند و قدمت آن به پنج هزار سال قبل از ظهور اسلام می‌رسد و حاکمان این محل، مناطق بسیاری را زیر نظر داشته‌اند. به طوری که خرما و محصولات کشاورزی، از بستک و روستاهای اطراف آن که تحت تصرف آنها بوده به سیبه (کوخرد) انتقال داده می‌شده‌است.
مردم سیبه پس از ورود دین اسلام در عهد خلیفه دومعمربن خطاب مسلمان می‌شوند و نام سیبه را به «کُویِ خِرَد» تغییر می‌دهند که به معنای دیار عاقلان و دانایان و خردمندان و هوشیاران است که در اثر کثرت استعمال و با گذشت زمان به کوخرد تبدیل می‌شود. زمین‌های در پیرامون کوخرد تخته سنگ‌های شگرفی وجود دارند که از زمین بیرون زده‌اند. یکی از آن سنگ‌ها به نام «سنگ نازبُن» که شکلی عجیب و دیدنی دارد در جایی به نام «تال مد اودلی» (تال محمد عبدلی) قرار دارد. همچنین کانالی به نام "ترنه" در این آبادی وجود دارد که با معماری خاص خود و مصالح سنگ و ساروج، باعث هدایت و انتقال آب شیرین قنات به آن سویرودخانه شور مهران می‌شده‌است.

آرامگاه چند تن از بزرگان علم و شریعت نیز در بدو ورود به‌آبادی قرار دارد که با معماری سنّتی خود نشان از قدمت دیرینه این دیار دارد. در اطراف کوخرد بیمارستانی با معماری جالب بومی به نام «بیمارستان رازی کوخرد» قرار دارد.

از سویی دیگر، هِرَنگ، نام روستایی در دهستان هرنگ واقع در بخش کوخرد است که در ۱۸ کیلومتری شهرستان بستک واقع شده‌است. واژه هرنگ در لُری بختیاری به معنی نیرو و توانایی است. جاده آسفالته بستک به بندر لنگه از میان روستای هرنگ گذر می‌کند. این دهستان در ۳ کیلومتری سمت مغرب دهستان کوخرد قرار دارد. از جمله آثار تاریخی هرنگ، آب‌انبار و برکه میرزا است که از قدیمی‌ترین آب‌انبار‌های ایران بوده و گفته می‌شود توسط اولین نفری که به این روستا وارد شده‌است ساخته شده است. از دیگر مکان‌های دیدنی هرنگ، می‌توان به پارک جنگلی هرنگ، رودخانه مهران، بی بی جَن یُن، کناتو و غیره اشاره کرد. همچنین، کتابخانهٔ عمومی هرنگ که به نام «کتابخانه بعثت» معروف است، قبلاً در ساختمانی استیجاری و کوچک بود که با پیگیری اداره کل امور کتابخانه‌های استان هرمزگان و همکاری فرمانداری، همزمان با دور دوم سفر ریاست جمهوری به هرمزگان، ساختمان جدید این کتابخانه در زمینی با وسعت سه هزار و زیربنای ۲۱۵ مترمربع به بهره‌برداری رسید. بر اساس اصلاحیه هیئت دولت در مورد مصوبۀ تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۱، بخش کوخرد، به بخش "کوخرد هرنگ" تغییر یافت. بر اساس این اصلاحیه، همچنین دو روستای کوخرد و هرنگ نیز با هم ادغام شده‌اند و به شهر "کوخرد هرنگ" تبدیل شده‌اند. بخش کوخرد هرنگ به مرکزیت شهر کوخردهرنگ ایجاد شده است. بخش کوخرد هرنگ، از شمال به رشته‌کوه‌های ناخ و بخش مرکزی شهرستان بستک و کوه لاور، از جنوب به دین و کوه سفید و بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه، از غرب به صحرای خلوص و بخش جناح و از سمت مشرق به دهستان لمزان و پدل و بخش خمیر محدود می‌شود و شامل دو دهستان و بیش از ۳۰ روستای بزرگ و کوچک است.

برخی از افراد معروف شهر کوخرد هرنگ عبارتند از:

• حاجی جعفر پالاش (نخستین دکتر داروساز کوخرد)
• حاج محمدصالح مباشر (کدخدای قدیم کوخرد)
• ملا محمدعلی کوخردی (عالم کوخرد)
• سید محمد قتالی(قاضی کوخرد)
• حاج ملا محمد شریف شاکر (عالم کوخرد)
• شیخ ملا مصطفی العالم (عالم کوخرد)
• ملای أربابی (شاعر کوخرد)
• جلودار مهران (سردار چریک‌ها)
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید