--

عمارت امین الضرب

تهران - تهران - خیابان ری - خیابان امیر کبیر - نبش خیابان ایران

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : عمارت قدمت / سال ساخت : دوره : شماره ثبت ملی : ۱۰۴۱۵ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۸۲/۰۷/۰۱ امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - خیابان ری - خیابان امیر کبیر - نبش خیابان ایران

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
عمارت امین الضرب ، یکی از خانه های تاریخی مربوط به دوره قاجار است که قدمت آن به دوران مشروطیت می رسد.
عمارت امین الضرب حدود ۱۶۰ سال قدمت دارد و حاج حسن کمپانی، معروف به "حاج امین‌الضرب اول"، آن را خرید اما هیچ گاه در آن زندگی نکرد تا اینکه پس از فوت وی، پسرش حاج محمدحسین به همراه خانواده در این محل ساکن شد.
پدر این خاندان باعث نوآوری های زیادی در ایران بود که برای مثال می توان به نامگذاری خیابان کنار این خانه به خیابان برق اشاره کرد. چون برای اولین بار برق در این محله توسط این خاندان دایر شد و به همین نام هم شهرت یافت. همچنین، چون ضرب سکه در ایران توسط این خانواده انجام میشد به همین دلیل، به محمدحسین کمپانی، لقب "حاج امین الضرب" دادند. بعلاوه، فرمان مشروطیت به اقشار مختلفی چون علما، تجار و بازرگانان، ایلات و عشایر و سایر قشرهای دیگر به صورت جداگانه صادر شد که فرمان مربوط به بازرگانان در همین خانه قرائت شده است و عکسی از آن رویداد تاریخی هم در همین خانه وجود داد. بسیاری از مخارج مشروطه خواهان را حاج امین الضرب تقبل می‌کرد و برای امضای فرمان مشروطیت نیز به صاحبقرانیه رفت و پس از امضای مظفرالدین شاه در همین خانه قرائت شد.
عمارت امین الضرب شامل بخش‌های مختلفی همچون اندرونی، اصطبل، انبار آشپزخانه و کتابخانه میباشد. کتابخانه این خانه ۱۱۰۰ نسخه خطی و اسناد مهمی از زمان قاجار را در بر می‌گیرد. همچنین این خانه پناهگاه سید جمال‌الدین اسدآبادی بوده است و مدت‌ها آثار و لوازم شخصی‌اش در این محل نگهداری می‌شد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید