--

غار شاپور

فارس - کازرون - 30 کیلومتری شمال کازرون - 4کیلومتری تنگ چوگان

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : غار قدمت / سال ساخت : دوره : ساسانیان امکان بازدید : دارد
 
 
فارس - کازرون - 30 کیلومتری شمال کازرون - 4کیلومتری تنگ چوگان

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
غار شاپور اول ساسانی ، به عنوان یکی از غارهای تاریخی بسیار پراهمیت ایران در انتهای تنگ چوگان و در چهار کیلومتری شهر بیشاپور در شهرستان کازرون مهمترین پایتخت ساسانیان در ارتفاع حدود ۸۰۰متری از سطح زمین قرار دارد و دهانه آن حدود ۳۰ متر می‌باشد.
در دهانه غار شاپور مجسمه شاپور قرار گرفته‌است و به همین دلیل این غار به نام غار شاپور معروف شده‌است.
مجسمه شاپور از یک ستون چکیده غول‌پیکر که در این غار وجود داشته تراشیده شده و با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال هم‌چنان پابرجا می‌باشد و تنها مجسمه باقی‌مانده از دوران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع دارد. بعد از گذشت سال‌ها کماکان سر این مجسمه سالم می‌باشد ولی دو دست آن شکسته‌اند. مجسمه واژگون شده‌بود که در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش در جای خود قرار گرفت. این مجسمه، شاپور را به صورت ایستاده نشان می‌دهد.
در دهانه غار شاپور دو کتیبه سنگی وجود دارد که یکی از آنها ترجمه کتیبه شاپور در نقش رجب و دیگری نحوه برپاسازی مجدد مجسمه پس از ۱۰۰۰ سال در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش را شرح می‌دهد. غار شاپور بر روی دیواره کوهی که دشت تنگ چوگان را به شکل نیم دایره در بر گرفته ، زایش یافته است.
دیوارههای ورودی تنگه پوشیده از نقش برجستههایی تراشیده شده بر روی سنگ هستند که هر یک بخشی از تاریخ دوره ساسانیان را به نمایش گذاشتهاند. در سمت راست ورودی تنگه آثار قلعه های ، که گویا محل نگهبانی از شهر بیشابور بوده است، به چشم میخورد. کف دره بستر رود شاپور است که آب آن از طریق کانالهایی متعدد به داخل شهر منتقل میشده است.
به نظر میرسد این غار قبل از دوران ساسانیان از مکانهای مذهبی و آیینی ساکنان آن منطقه بوده و به مانند غار باباجابر و نیاسر مراسمی در آن جا انجام میشده است و از آن جا که اردشیر و شاپور اول روش وحدت مذهبی را میان مردم اجرا میکردند، اردشیر برای محو اعتقادات گذشته مردم منطقه نیاسر، آتشکدهای بزرگ همجوار غار نیاسر می‌سازد و شاپور هم دستور ساختن مجسمه اش را درون این غار میدهد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید