--

غار کهک

قم - قم - قم - جاده قم اصفهان - 55کیلومتری دلیجان - نرسیده به روستای کهک

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : غار قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
قم - قم - قم - جاده قم اصفهان - 55کیلومتری دلیجان - نرسیده به روستای کهک

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
غار کهک یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی استان قم است که در نزدیکی جاده قم – اصفهان ودر نزدیکی روستای کهک ، در۵۵کیلومتری دلیجان واقع شده است.
دهانه غار کهک در ارتفاع ۱۹۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد،این دهانه بالای دیواره‌ای به ارتفاع ۸ متر واقع شده که برای ورود به غار بایستی حدود ۸ متر اولیه را با طناب به پایین رفت.
غار کهک از تعدادی سکوی بزرگ متوالی تشکیل شده که هر کدام به وسیله یک پرتگاه ۱۰ تا ۲۰ متری، از یکدیگر جدا می‌شوند.

این پرتگاه‌ها در زمان‌های بسیار دور در اثر ریزش عظیمی که در داخل غار رخ داده‌، به وجود آمده‌اند. در داخل غار دالان و دهلیز فرعی وجود ندارد. مسیر بازدید غار به علت وجود لایه‌ای از خاک رس، مرطوب و لغزنده است. نکته‌ای که در پیمایش این غار حائز اهمیت است، وجود دو چاه عمیق در نیمه نخست مسیر است که در صورت بی احتیاطی احتمال سقوط به داخل آن‌ها وجود دارد.

بلندی بعضی از ستونهای آهکی غار کهک در حدود ۱۴ متر است که جزء بلندترین ستون های غارهای آهکی ایران است،با طی مسیر ۲۵۰ متری، تالار غار به پایان رسیده و گودالی از آب زلال واقع در دخمه‌ای پوشیده از چکنده‌های مرمرین و بلورین به چشم می‌خورد. این گودال عمیق‌ترین نقطه غار است و ۸۰ متر پایین‌تر از دهانه غار قرار دارد.

غار کهک ۳۵۰ متر طول دارد و نظر وسعت از غارهای متوسط ایران است که به دلیل برخورداری از غارسنگ‌های عجیب، پرتگاه‌های فراوان، آبشارسنگ‌های بلند و چکیده‌های رنگارنگ و عظیم‌الجثه، یکی از منحصر به فردترین غارهای ایران و از قدیمی‌ترین غارهای زایش‌یافته کشور است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید