--

قلعه ایزدخواست

فارس - آباده - ۷ کیلومتری شمال ایزدخواست

نخستین بنای طبقاتی خشتی دنیا-دومین بنای خشتی وسیع جهان

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : قلعه قدمت / سال ساخت : دوره : ساسانیان شماره ثبت ملی : ۹۸۰۰ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۸۲/۰۶/۱۱ امکان بازدید : دارد
 
 
فارس - آباده - ۷ کیلومتری شمال ایزدخواست

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
قلعه ایزدخواست که بعد از ارگ بم بزرگ‌ترین سازه‌ی خشتی دنیا و اولین بنای طبقاتی جهان می باشد و معماری چشمگیر دژ ایزدخواست به گونه‌ای است که درون آن خانه‌های کوچک در کوچه‌های تنگ و باریک ساخته شده است.

خانه‌ها حیاط نداشتند و پشت‌بام طبقه‌ی اول، حیاط طبقه‌ی دوم بوده است. تصویری شبیه آنچه در ماسوله یا پاوه و مریوان می‌بینیم. این خانه‌های کوچک بالکن هم داشته‌اند و اثر این بالکن‌هایی که از چوب اضافه‌ی سقف‌ها بوده‌اند، همچنان وجود دارد.

برای ساخت خانه‌ها از چوب و گل به‌صورت خشت بهره برده‌اند تا وزن اندکی بر کف قلعه تحمیل کند و به این ترتیب با امکانات حدود ۲ هزار سال پیش، پنج طبقه ساختمان در محدوده‌ای کوچک ساخته شد.

تصور کنید ساکن چنین قلعه‌ای باشید، در یکی از طبقه‌ها زندگی کنید و هر روز بتوانید علاوه بر منظره‌ی زیبای اطراف، زمین‌های کشاورزی خود را ببینید.

شکوه این قلعه تنها به معماری آن برنمی‌گردد، بلکه محل ساخت آن بسیار هوشمندانه بوده است. دژ ایزدخواست در طول تاریخ فتح نشده و همواره دست‌نیافتنی باقی مانده است. قلعه روی صخره‌ای طبیعی بنا شده و تنها ضلع غربی آن تقریبا با زمین هم‌سطح است.

سه طرف قلعه دره‌ی عمیق و سبز ایزدخواست قرار دارد که راه دسترسی را عملا قطع می‌کند. ارتفاع آن از سطح زمین بین ۶ تا ۱۵ متر است و حتی با ابزار جنگی در دسترس قرار نمی‌گرفت.

ورودی قلعه‌ی ایزدخواست در ضلع جنوبی قرار دارد. سردر دژ از بین رفته و اکنون با مصالح به‌جا مانده، دوباره بازسازی شده و در چوبی دیگری جای آن را گرفته است. مقابل در ورودی پل متحرکی ساخته شده بود که اکنون اثری از آن نیست، و به‌جای پل متحرک، یک پل معمولی قدیمی می‌بینیم.

نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید